关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"8C000019","name":"PMC SI6A062Z/EC 2x 5A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UG"]}
实际产品可能有所不同
PMC SI6A062Z/EC 2x 5A
产品物料号: 8C000019
GTIN: 4046548100297
Multi-axis PMC SI6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 2x 5 A @ 4kHz / 2x 4.5 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 2x 3.5 KVA.
Without brake ... 更多
逐步淘汰文章
单元
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Multi-axis PMC SI6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 2x 5 A @ 4kHz / 2x 4.5 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 2x 3.5 KVA. Without brake resistor. Option: Without Safety module technology, with EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 2 x 5 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 2 x 4,5 A |
Safety function STO
| Safety function, technology | Z= ohne Sicherheitstechnik |
Power section
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
CPU
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
Inputs
| Number of digital inputs | 8 |
环境数据
| Protection type, housing | IP20 |
| Ambient temperature | 0 - 45 °C |
| Cooling type | Built-in fan |
机械数据
| Depth dimension | 265 mm |
| Net weight | 3460 g |
| Height dimension | 343 mm |
| Gross weight | 5060 g |
| Width dimension | 45 mm |
环境
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| Volume | 0 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100297 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
可选的配件
PMC PS6A24 25A/10KW
8C000001
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 25 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 10kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A34 50A/20KW
8C000003
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 20kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A44 92A/50KW
8C000184
Supply module
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 50kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
必选的操作配件
PMC SI6A062 terminal set (Z/U/Y/X)
8C000014
Terminal set for drive controllers SI6A062Z, SI6A062U, SI6A062Y,
SI6A062X
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
