Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8C000184","name":"PMC PS6A44 92A/50KW","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UG"]}
PMC PS6A44 92A/50KW
Product ID: 8C000184
GTIN: 4046548109641
Supply module
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 50kW
Important information: This item is at the end of the ... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Supply module Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal input current: 50 A. Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s. Nominal power 50kW Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage with phases |
3×400 VAC, +32/−50 %, 50/60 Hz
3×480 VAC, +10/−58 %, 50/60 Hz |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
Environmental data
| Ambient temperature | 0 - 45 °C |
| Cooling type | Built-in fan |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Mounting position | vertical |
| Height dimension | 378 mm |
| Width dimension | 158 mm |
| Depth dimension | 156.5 mm |
| Net weight | 6640 g |
| Gross weight | 7640 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548109641 |
| Volume | 0 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PMC PS6A44 terminal set
8C000185
Terminal set for supply module PMC PS6A44
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.