Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"750330","name":"PNOZ s30 24-240VACDC 2 n/o 2 n/c","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007003","0010000200700380HO"]}
Actual product may vary
PNOZ s30 24-240VACDC 2 n/o 2 n/c
Product ID: 750330
GTIN: 4046548062397
PNOZsigma safety relay (standalone), inputs:
incremental encoder, proximity switch, outputs: 2 N/O, 2 N/C, UB: 24 -240 V
AC/DC, width: 45 mm, monitoring of standstill, speed,
speed range, position, direction, analogue voltage (track S),
display handling push & turn, plug-in screw terminals, expansion with
PNOZsigma contact expansion.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PNOZsigma safety relay (standalone), inputs: incremental encoder, proximity switch, outputs: 2 N/O, 2 N/C, UB: 24 -240 V AC/DC, width: 45 mm, monitoring of standstill, speed, speed range, position, direction, analogue voltage (track S), display handling push & turn, plug-in screw terminals, expansion with PNOZsigma contact expansion.
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 - 240 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption AC | 9 |
| Power consumption DC | 5.5 |
| Supply voltage U2 | 48 - 240 V |
| Type of supply voltage U2 | AC |
| Tolerance of U2 | |
| Max. device circuit breaker | P_GERAETEABSICH_MAX_Max-Leiterquerschnitt |
Input proximity switch
| Prog. mon.fun. wo hyst prox sw | P_NS_F_UEBERWACH_PROGR_OHNE_HY_10 mHz - 1.000 kHz |
Input incremental encoder
| Number of incremental encoder |
1
1 |
| Connection (increment encoder) | P_IG_ANSCHLUSS_RJ-45-Buchsenstecker, 8polig |
| Phase pos. diff.sign. inc.enc. | P_IG_EIN_PHASE_DIFF_SIGNALE_90° ±30° |
| Prog. mon. fun. wo hyst. incr. | P_IG_F_UEBERWACH_PROGR_OHNE_HY_10 mHz - 1.000 kHz |
Reset input
| Semiconductor inputs | 4 |
Analogue outputs
| Number of analogue outputs | 1 |
| Type of analogue outputs | P_AUSGANG_ANALOG_ART_Strom |
| Signal range analog output |
P_AUS_ANA_SIGNAL_BEREICH_4 .. 20 mA
P_AUS_ANA_SIGNAL_BEREICH_0 .. 20 mA |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 4 |
| Tolerance ext. volt. DC S/C | P_HALBL_TOLERANZ_UB_EXT_DC_-20 %/+20 % |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | P_GEBRAUCHSKATEGORIE_DC-12 |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | P_SCHALTVERMOEGEN_NACH_EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 |
| Max. current AC1 safety cont. | 4 |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 |
| Max. current DC1 safety cont. | 4 |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | P_SCHALTVERMOEGEN_13_NACH_EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 |
| Safety contacts: AC at UL | P_SCHALT_SI_AC_UL_U_B_240 V AC G.U. (same polarity) |
| Relay contact material | P_KONT_MAT_AgCuNi |
| Addit. contact details relay | P_KONT_MAT_ZUSATZ_+ 0,2 µm Au |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | P_KLIMA_EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -20 - 55 °C |
| Humidity rating | P_FEUCHTE_WERT_93 % r. F. bei 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-3 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP30 |
| Terminal protection type |
Times
| Reaction time over limit value | P_VERZ_GRENZWERT_1/f_ist + 16 ms |
Mechanical data
| Mounting position | horizontal on top hat rail |
| Housing material lower section | P_GEHAEUSE_MAT_U_PC |
| Housing material front plate | P_GEHAEUSE_MAT_F_PC |
| Housing material upper part | PC |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Flex. cond. c/s AWG info | P_QUER_1L_AWG_24 - 12 AWG |
| Height dimension | 98 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 120 mm |
| Net weight | 405 g |
| Gross weight | 425 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371811 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001448 |
| UNSPSC 25 | 39121527 |
| GTIN | 4046548062397 |
| Volume | 0.600 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ s Set3screw terminals 45mm
750014
Set of spare plug-in terminals, screw terminal, PU = each 1 pieceX1/X2/X3
8-pin and X4 4-pin, for 45 mm housing.
PNOZ s30 USB-configuration-cable (1,5m)
750040
Special cable for direct configuration on PNOZ s30, l = 1.5 m.
PNOZ msi1Bp Adapter Si/He 25/25 5,0m
773839
Adapter for PNOZ ms1p / PNOZ ms2p for Siemens/Heidenhain encoder,25-pin,
5 m, cable outlet right-hand side, for Siemens Heidenhain.
PNOZ msi1Ap Adapter Si/He 25/25 2,5m
773840
适配器,用于PNOZ ms1p / PNOZ ms2p(用于Siemens/Heidenhain编码器),2.5m。
PNOZ msi1Bp Adapter Si/He 25/25 2,5m
773841
适用于Siemens / Heidenhain编码器的PNOZ ms1p / PNOZ ms2p适配器,25 针,
2.5米,右侧电缆插座,适用于Siemens Heidenhain。
PNOZ msi3Ap Adapter Si/He 15/15 2,5m
773842
适用于Siemens / Heidenhain编码器的PNOZ ms1p / PNOZ ms2p适配器,15 针,
2.5米,Siemens Heidenhain 左侧的电缆插座。
PNOZ msi3Bp Adapter Si/He 15/15 2,5m
773843
适用于Siemens / Heidenhain编码器的PNOZ ms1p / PNOZ ms2p适配器,15 针,
2.5米,右侧电缆插座,适用于Siemens Heidenhain。
PNOZ msi1AP Adapter Si/He 25/25 5,0m
773844
适用于Siemens / Heidenhain编码器的PNOZ ms1p / PNOZ ms2p适配器,25 针,
5米,Siemens Heidenhain 左侧电缆插座。
PNOZ msi19p Adapter Elau PACDrive3 1,5m
773846
PNOZ MSI9P适配器 ELAU PACDrive3 1.5 米,用于在ELAUPACDrive3上进行速度监控的适配器电缆
。
PNOZ msi19p Adapter Elau PACDrive3 2,5m
773847
PNOZ MSI9P适配器 ELAU PACDrive3 2.5 米,用于在ELAUPACDrive3上进行速度监控的适配器电缆
。
PNOZ msi5p Adapter Bos/Rex 15/15 2,5m
773857
用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 的适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 15针编码
器连接 (2.5 米) ,用于 Bosch Rexroth。
PNOZ msi5p Adapter Bos/Rex 15/15 1,5m
773858
Adapter cable speed monitor, RJ45 connector and 15-pin encoder
connection, for PNOZ msXp and PNOZ s30, 1.5 m, for Bosch Rexroth.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PNOZ msi6p Adapter Elau 9/9 7,5m
773859
Adapter cable speed monitor, RJ45 connector and 9-pin encoderconnection,
for PNOZ msXp and PNOZ s30, 7.5 m, for ELAU.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PNOZ msi6p Adapter Elau 9/9 2,5m
773860
Adapter cable speed monitor, RJ45 connector and 9-pin encoderconnection,
for PNOZ msXp and PNOZ s30, 2.5 m, for ELAU.
PNOZ msi6p Adapter Elau 9/9 1,5m
773861
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 9 针编码器连接,
用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 1.5 米,用于 ELAU。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
PNOZ msi8p Adapter Lenze 9/9 2,5m
773862
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 9 针编码器连接,
用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 2.5 米,用于 Lenze。
PNOZ msi7p Adapter SEW 15/15 2,5m
773864
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 15 针编码
器连接,用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 2.5 米,用于 SEW。
PNOZ msi7p Adapter SEW 15/15 1,5m
773865
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 15 针编码
器连接,用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 1.5 米,用于 SEW。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
PNOZ msi16p Adapter Baumuell 15/15 2,5m
773867
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 15 针编码
器连接,用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 2.5 米,用于 Baumüller Ω。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
PNOZ msi12p Rockwell 15/15 2,5m
773868
用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 (2.5 米) 的适配器电缆速度监视器, RJ45连接器和 15 针编码
器连接 (用于罗克韦尔)。
PNOZ msi13p Fanuc 20/20 2,5m
773869
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 20 针编码
器连接,用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 2.5 米,用于 FANUC。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
PNOZ msi S25
773872
Universal adapter, 25-pin D-Sub, for PNOZ msXp, PNOZ s30, PNOZmulti 2
speed monitor and PSS motion monitoring.
PNOZ msi15p Adapter Tendo 15/15 2,5m
773874
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 15 针编码
器连接,用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 2.5 米,用于 PMCtendo。
PNOZ msi17p Bos/Rex 15/15 5,0m
773875
Adapter cable speed monitor, RJ45 connector and 15-pin encoder
connection, for PNOZ msXp and PNOZ s30, 5 m, for Bosch Rexroth.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PNOZ msi14p Leroy 15/15 2,5m
773878
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 15 针编码
器连接,用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 2.5 米,用于 Leroy。
PNOZ msi20p Parker HD 15/15 2,5m
773879
适配器电缆速度监视器, RJ45 连接器和 15 针编码
器连接,用于 PNOZ msXp 和 PNOZ s30 , 2.5 米,用于 Parker HD。
PNOZ msi b1 Box 15p
773880
Adapter box for speed monitoring module, PNOZmulti Classic, 3 x 15-
pin D-Sub connector, 2 x socket, 1 x connector, can be clipped to top
hat rails.
PNOZ msi b0 cable 15/RJ45
773881
Cable with 15-pin, D-Sub connector for adapter box PNOZ msi b1 (773880),
cable length 0.3 m.
PNOZ msi b1 Box 9p
773882
Adapter box for speed monitoring module, PNOZmulti Classic, 3 x 9-pin
D-Sub connector, 2 x socket, 1 x connector, can be clipped to top hatrails.
PNOZ msi b1 Box 25p
773883
用于速度监控模块的适配器盒, PNOZmulti Classic , 3 个 25
针 D-Sub 连接器, 2 个插座, 1 个连接器,可夹接到
顶部帽子导轨上。
PNOZmulti Chipcard Holder (Sparepart)
779240
Bracket for chip card, for PNOZmulti, PSSu H PN, PSSu WR, PSSu WB.
Suitable for
PNOZsigma Configurator s30 Licence unltd
750700
许可证 PNOZsigma Configurator,用于配置 PNOZ s30
,无时间限制,许可证绑定到工作场所。
PNOZsigma Configurator s30 Licence 1 y.
750701
许可证 PNOZsigma Configurator,用于配置 PNOZ s30 ,时间
限制为 1 年,许可证必须在工作场所使用。
