Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"541186","name":"PSEN cs4.1 Key bl","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680VT"]}
Actual product may vary
PSEN cs4.1 Key bl
Product ID: 541186
GTIN: 4046548096699
Transponder key for PSEN cs4.1p, blue marking, material:
plastic, accessories: key adapter (532113)
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC EAC (Eurasian) TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | High |
| Transponder coding | fully coded |
| unit type | Actuator |
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
-10
55 |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +55 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Protection type, housing | IP68 |
Mechanical data
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 15.1 |
| Width dimension | 42 |
| Depth dimension | 8 |
| Net weight | 5 |
| Gross weight | 6 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274692 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002997 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548096699 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |