您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
PSEN sg2c-5LPLLE unit
逐步淘汰文章
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Safety gate system 2. generation, safe interlock with safe guard locking, in accordance with EN 6094753, for applications up to PL e. Consisting of 5 elements: 1. Illuminated pushbutton for activating the safety gate, 2. Pushbutton for access and release of the safety gate, 3. Illuminated pushbutton, 4. Illuminated pushbutton, 5. Emergency stop pushbutton. Scope of supply: Sensingdevice with pushbuttons including coloured caps and escape release bar as well as actuator for right or left-hinged doors. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | gering |
| Transponder coding | codiert |
| Suitable for series connection | ja |
| unit type | Unit |
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 2 |
| U input to EN 61131-2 Type 2 | 24 V DC |
| Number of inputs | 2 |
| Release type emergency stop | Drehentriegelung |
| Switch cap. E-STOP to standard | EN 60947-5-1 |
| Number, E-STOP N/C | 2 |
| Number of sig. outputs | 2 |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Switch cap. button to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact material button | AgNi |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -20 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| EMC to standard ... |
EN 55011: class A
EN 61000-4-8 EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Protection type, housing | IP54 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| UL enclosure type | type 1 |
| Change op. dist. temp.change | +-0,01mm/°C |
| Gross weight | 3050 |
| Housing material upper part | Kunststoff |
| Connection type | Federzugklemme steckbar |
| Material actuator | Edelstahl |
| Escape release available | ja |
| Height dimension | 555 |
| Holding force, closing movemen | 1000 |
| Max. vertical offset | +/-2,5 mm |
| Max. angular offset | +/-1,5 deg |
| Width dimension | 200 |
| Cable lines | LiYY 24 x 0,5 mm2 |
| Holding force pan direction | 2000 |
| Net weight | 2670 |
| Type 1 actuator | PSEN sg2 actuator |
| Depth dimension | 108 |
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002593 |
| Volume | 0 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548079838 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
可选的配件