Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"570483","name":"PSEN ml 2.1 round actuator","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227123","0010600222712380OR"]}
Actual product may vary
PSEN ml 2.1 round actuator
Product ID: 570483
GTIN: 4046548094961
Actuator with rounded head, fully coded, for safety guard locking device
PSENmlock
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | hoch |
| Transponder coding | vollcodiert |
| unit type | Betätiger |
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| EMC to standard ... |
EN 55011: class A
EN 60947-5-3 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 50g |
| Protection type, housing | IP67 |
| UL enclosure type | type 1 |
Mechanical data
| Max. vertical offset | +/-3,0 mm |
| Max. ang. offset round X axis | +/-2,0 deg |
| Max. ang. offset round Y axis | +/-2,5 deg |
| Max. ang. offset round Z axis | +/-7,5 deg |
| Max. offset closing direction | +/-2 mm |
| Product material |
Zn
Stahl verzinkt Kunststoff Edelstahl Polycarbonat |
| Net weight | 145 |
| Gross weight | 190 |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272606 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC001487 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548094961 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
