Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"777306","name":"PNOZ X2.7P 24-240VAC/DC 3n/o 1n/c","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007002","0010000200700280FJ"]}
Actual product may vary
PNOZ X2.7P 24-240VAC/DC 3n/o 1n/c
Product ID: 777306
GTIN: 4046548009842
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring
with/without detection of shorts across contacts, outputs: 3 N/O, 1 N/C,monitored start, UB
24 - 240 V AC/DC, width: 22.5 mm, plug-in screw termin... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring with/without detection of shorts across contacts, outputs: 3 N/O, 1 N/C,monitored start, UB 24 - 240 V AC/DC, width: 22.5 mm, plug-in screw terminals, monitoring of E-STOP, safety gates.
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 - 240 V |
| Type of supply voltage U1 | AC/DC |
| Power consumption AC | 4.5 VA |
| Power consumption DC | 2 W |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 0 |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 6 A |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Max. current DC1 safety cont. | 6 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 250 VAC G.U. (same polarity) |
| Safety contacts: pilot duty | B300, R300 |
| Relay contact material | AgCuNi |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -10 - 55 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 12 AWG |
| Height dimension | 94 mm |
| Width dimension | 22.5 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 200 g |
| Gross weight | 210 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548009842 |
| Volume | 0.285 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ X Set plug in screw terminals P1+P2
374280
Set of spare plug-in terminals of screw type, PU = 1 piece P1 and 1
piece P2.
PNOZ mc1p
773700
PNOZmulti Classic, expansion module, standard, digital inputs and outputs, 16 outputs, semiconductors, 0.5 A, single-pole.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.