关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"8176847","name":"PMCtendo DD5.06/A00/0/0/0/208-480VAC","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267051","0010700226705180F9"]}
实际产品可能有所不同
PMCtendo DD5.06/A00/0/0/0/208-480VAC
产品物料号: 8176847
GTIN: 4046548087598
Servo amplifier, technical details at 3 x 400 V AC: Continuous outputcurrent: 6 A,
Imax (5 sec.) = 12 A, power consumption at S1 operation: 5 kVA,
integrated brake resistor and mains filter, included ... 更多
逐步淘汰文章
单元
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Servo amplifier, technical details at 3 x 400 V AC: Continuous outputcurrent: 6 A, Imax (5 sec.) = 12 A, power consumption at S1 operation: 5 kVA, integrated brake resistor and mains filter, included hardware option: expansion card Profinet.
General data
| Approval |
CE
UKCA |
Technical data
Electrical data
| Purpose of phase range | Mains supply |
| Supply voltage (V) | 208 - 480 V |
| Supply voltage with phases | 3 x 208…3 x 480 V |
| Type of supply voltage range | AC |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Purpose of U2 | supply |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance U2 with brake | +15 % |
| Tolerance U2 without brake | +15 % |
Power section
| Max. switch-on frequency o/p | 30/h |
| Cont. outp. curr. at 3x208 V | 6 A |
| Cont outp. curr. at 3x230 V | 6 A |
| Cont. out. current at 3x400 V | 6 A |
| Cont outp. curr. at 3x480 V | 6 A |
| Peak current for 2 s | 12 A |
| Peak current for 5 s | 12 A |
| Pulse frequ. inverted rectif. | 8 kHz |
| V range at intermediate circ. | 900 V DC |
STO-ENABLE
| Number of STO-Enables | 1 |
Absolute encoder input
| No. of inputs absolute encoder | 1 |
| Connection (absolute encoder) | 15-pin D-Sub female connector |
Input resolver
| Resolver connector type | 9-pin D-Sub female connector |
Input SinCos encoder, incremental encoder
| Connector type encoder/incr.en | 15-pin D-Sub female connector |
Input incremental encoder
| Number of incremental encoder | 1 |
| Connection (increment encoder) | 15-pin D-Sub female connector |
Analog inputs
| Number of analogue inputs | 2 |
| Type of analogue inputs | Voltage |
| Signal range analog input | -10 - 10 V |
| Resolution of analogue inputs |
14
Bit 12 Bit |
Inputs
| Number of digital inputs | 4 |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
| Potential isolation inputs | yes |
| Signal level at input at 0 | -3 - +5 VDC |
半导体输出(标准
| Galv. isol. n/safe SC O | Yes |
| Number of auxiliary outputs | 2 |
CANopen接口
| Number of CANopen interfaces | 1 |
通信接口
| Connector type RS RS232 i/f | 9-pin D-Sub male connector |
环境数据
| Ambient temperature class | 1K4 |
| Power derating | 2.5 %/K |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Humidity class | 1K3 |
| EMC to standard ... | EN 61800-3 |
| Noise emission | 45 dB (A) |
| Climatic suitability standard | DIN EN 60721-3-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60721-3-3 |
| Power derating per 100m | 1.5 %/100 m |
| Terminal protection type | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Storage temperature standard | DIN EN 60721-3-1 |
| Storage temperature change | 20 K/h |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Humidity rating | 85 % r. h. |
| Ambient temp. derating | 40 - 55 °C |
| Perm. op. height at 1.5% derat | 1000 - 2500 m ASL |
| Perm. operating height ASL | 1000 m |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Ambient temperature standard | DIN EN 60721-3-3 |
| Cooling type | Built-on fan |
| Protection type, mounting |
机械数据
| Depth dimension | 171 mm |
| Housing material | Cast aluminium/stainless steel |
| Mounting position | vertical |
| Net weight | 3000 g |
| Height dimension | 279 mm |
| Gross weight | 4200 g |
| Width dimension | 70 mm |
环境
| SCIP entry available | yes |
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 6a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| Volume | 18.375 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548087598 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
