Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"312434","name":"PSSu K F EI CV","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HT"]}
Actual product may vary
PSSu K F EI CV
Product ID: 312434
GTIN: 4046548084801
PSSu, compact module, failsafe, counter, safe motion monitoring,
recording position counter value, 2 outputs, failsafe, 0.5 A,single-pole,
positive-switching, short-circuit proof overload-proof, free ... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSSu, compact module, failsafe, counter, safe motion monitoring, recording position counter value, 2 outputs, failsafe, 0.5 A,single-pole, positive-switching, short-circuit proof overload-proof, free fromfeedback, 1 output, standard, 0.5 A, single-pole, positive-switching, short-circuitproof, 1 combined input and output CIO for cascading, standard, 1 input for encoder, Mini-IO female connector, 8-pin, 2 inputs for proximity switch.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
| Application range | Failsafe |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | Module supply |
| Supply voltage (V) |
5
5 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 1.1 |
| Purpose of U2 | Periphery supply |
| Supply voltage U2 |
24
24 |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 | -30 %/+25 % |
| Purpose of U3 | |
| Type of supply voltage U3 | DC |
| Tolerance of U3 | -30 %/+25 % |
Input proximity switch
| Prog. mon.fun. wo hyst prox sw | 0.1 Hz - 5 kHz |
Input incremental encoder
| Number of incremental encoder |
1
1 |
| Connection (increment encoder) | 8-pin Mini-IO female connector |
| Evaluation counter puls incr. |
1x
4x |
| Phase pos. diff.sign. inc.enc. | 90° ±30° |
| Prog. mon. fun. wo hyst. incr. | 0.1 Hz - 500 kHz |
Semiconductor outputs
| Potential isolation S/C O | Yes |
| Potent. isol. S/C O to I | Yes |
| S/C output short circuit proof | Yes |
| Perm. load 1pole Output |
Resistive
Inductive Capacitive |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
0
60 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 12015
EN 12016 EN 61131-2 EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Times
| Reaction time over limit value | 1/f_actual + 10ms |
Mechanical data
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Connection terminal | Connector strip |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 128.9 |
| Width dimension | 56 |
| Depth dimension | 56 |
| Net weight | 147 |
| Gross weight | 160 |
Environment
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 46211501 |
| GTIN | 4046548084801 |
| Volume | 0.537 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSSu A Con Set1 C
313114
PSSu, connector set for compact modules, set consists of 2 connectors,1-
row/5-pin and 1-row/10-pin, spring-loaded terminals, SPRINGCON
series.
