关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"402231","name":"PIT m3.2p machine tools pictogram","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147075","0010400214707580NE"]}
实际产品可能有所不同
PIT m3.2p machine tools pictogram
产品物料号: 402231
GTIN: 4046548077810
PITmode electronic selector switch for installing the control stationand
to safe installing of 5 operating modes via a non-contact key
and key selection. 4 operating modes OM1 to OM4 and a special mod... 更多
逐步淘汰文章
单元
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
PITmode electronic selector switch for installing the control stationand to safe installing of 5 operating modes via a non-contact key and key selection. 4 operating modes OM1 to OM4 and a special mode OM5. Authorisation display via LEDs, Key ID interface for transferring the Key ID number of the transponder key. Pushbuttons with digits and pictograms for machine tools. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Transponder coding | 0x1111 (PILZ) |
Technical data
Electrical data
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Supply voltage (V) | 24 V |
输入
| Signal level at input at 0 | -3 - +5 VDC |
| Galv. isolation input | No |
| Number of inputs | 3 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
半导体输出
| S/C output short circuit proof | Yes |
| Galv. isolation of S/C outputs | No |
环境数据
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Ambient temperature | -20 - 60 °C |
| Terminal protection type | |
| Overvoltage category | II |
| Protection type, mounting | |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Protection type, housing | IP20 |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-1 |
| Humidity rating | 95 % r. h. at 40 °C |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60664-1 |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Climatic suitability to ... | DIN IEC 60068-2-3 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
时代
| Time button OM1 service | 5 s ... 10 s |
| Time buttons OM1 .. OM4 | 50 ms ... 5 s |
机械数据
| Housing material front plate | ABS |
| Housing material lower section | ST + 10µ Zn |
| Flex. cond. c/s AWG info | 28 - 16 AWG |
| Height dimension | 55 mm |
| Connection terminal |
Screw terminal plug-in
Spring-loaded terminal, plugin |
| Mounting position | any |
| Max. cable length | 1000 m |
| Net weight | 140 g |
| Depth dimension | 43 mm |
| Gross weight | 260 g |
| Width dimension | 98 mm |
转发器
| Operating frequency | 125 kHz |
| Transponder energy supply | Passive (battery-free) |
环境
| SCIP entry available | yes |
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371243 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001029 |
| Volume | 0 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
| UNSPSC 25 | 32131023 |
| GTIN | 4046548077810 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
必选的操作配件
PIT m3.2p terminal set spring load
402302
用于电子操作模式选择开关PITmode连接器套件 PITm3.2p。
由弹簧力型的 1 x 5 针和 1 x 12 针母头连接器条组成
。直头电缆插座。
PIT m3.2p screw terminal set
402305
用于电子操作模式选择开关 PITmode 连接器套件 PITm3.2p。
由弹簧力型的 1 x 5 针和 1 x 13 针母头连接器条组成
。直头电缆插座。
调试的配件
PIT m3 key mode 1
402211
PITmode transponder key for electronic operating mode selector
switch PIT m3p. Authorisation for OM1.
PIT m3 key mode 3
402213
PITmode transponder key for electronic operating mode selector
switch PIT m3p. Authorisation for OM3.
PIT m3 key mode 4
402214
PITmode transponder key for electronic operating mode selector
switch PIT m3p. Authorisation for OM4.
PIT m3 key service
402215
PITmode transponder key for electronic operating mode selector switch
PIT m3p. Authorisation available for OM1/2/3/4/service mode.
PIT m3 key2hq mode 4
402294
用于电子操作模式选择开关 PIT M3.XP 的 PIT 模式应答器钥匙
,材料:塑料执行器,带
金属框架,镀铬,允许 OM1/2/3/4 使用。
PIT m3 key2hq mode service
402295
用于电子操作模式选择开关 PIT M3.XP 的 PIT 模式应答器钥匙
,材料:塑料执行器,带有
镀铬金属框架,允许 OM1/2/3/4 维修操作。
