Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"G1000005","name":"PIT gb es1","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147149","0010400214714980RO"]}
Actual product may vary
PIT gb es1
Product ID: G1000005
GTIN: 4046548089387
PITgatebox E-STOP pushbutton, turn to release (spare part).
Mounting hole: 22.3mm
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CCC
TÜV |
Technical data
Emergency stop
| Release type emergency stop | Turn release |
Environmental data
| Ambient temperature | -25 - 70 °C |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Height dimension | 33.2 mm |
| Width dimension | 29.8 mm |
| Depth dimension | 29.8 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Net weight | 19 g |
| Gross weight | 21 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371228 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001028 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548089387 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365080 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
