Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"402311","name":"PIT oe 4S","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147167","0010400214716780VK"]}
Actual product may vary
PIT oe 4S
Product ID: 402311
GTIN: 4046548097962
Pushbutton unit with 4 LED pushbuttons, including fixing nuts.
Optional accessories for PIT m4 SEU [402250].
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA UL Recognized Component |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 0.17 W |
Inputs
| Signal level at input at 0 | < 5 V |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-2
EN 60068-2-1 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard |
EN 60068-2-2
EN 60068-2-1 |
| Ambient temperature | -20 - 60 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Height dimension | 32 mm |
| Width dimension | 32 mm |
| Depth dimension | 40 mm |
| Net weight | 17 g |
| Gross weight | 25 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371292 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002024 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548097962 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365011 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |