Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"827100","name":"ZUZ 24VDC 24/110/230VAC 2c/o","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0220","00100002027007","0010000202700780FB"]}
Actual product may vary
ZUZ 24VDC 24/110/230VAC 2c/o
Product ID: 827100
GTIN: 4046548007718
Voltage monitoring relay, to monitor 1-phase supplies
is used as a threshold value element, monitoring device and controlelement,
measuring voltage is used as supply voltage, 2 auxiliary contacts (C/O... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Voltage monitoring relay, to monitor 1-phase supplies is used as a threshold value element, monitoring device and controlelement, measuring voltage is used as supply voltage, 2 auxiliary contacts (C/O), width = 22.5 mm, UB = 24 V DC, 24 V AC, 110 V AC, 230 V AC.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 - 230 V |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Power consumption AC | 30 VA |
Environmental data
| Condensation permitted? | Not permitted |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Net weight | 120 g |
| Gross weight | 130 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | >0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371801 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001438 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548007718 |
| Volume | 0.255 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
