Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"890120","name":"S1WP 18A 24VDC UM 0-415VAC/DC","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0220","00100002027007","0010000202700780FB"]}
Actual product may vary
S1WP 18A 24VDC UM 0-415VAC/DC
Product ID: 890120
GTIN: 4046548006995
有功功率监控适合
调频电机所用的单相和三相电源,9个测量范围 0 - 1000 Hz,测量电压0 -
415 V AC/DC,1个转换触点,1个模拟输出0 - 10 V DC或4 - 20
mA,宽度 = 22.5 mm, UB = 24 V DC.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
CCC UKCA cULus Listed |
Technical data
Electrical data
| 供电电压 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 2 W |
| 最大设备断路器 | 最大导线截面积 |
Measuring circuit
| 电压模拟量输入测量范围 | 0 - 415 V |
| 电流模拟量输入测量范围 | 18 A |
| Freq. meas. range analog i/p | 0 - 1000 Hz |
Output signals during generator operation
| 发电机运行期间模拟输出的输出电压 | 0 - -10 V |
Relay outputs
| 继电器触点材料 | AgCdO |
| 继电器的其他触点规格 | + 3.0 µm Au |
| 使用类别AC15/DC13标准 | EN 60947-5-1 |
| 安全触点:AC,符合UL标准 | 250 V AC |
| 使用类别AC/DC1标准 | EN 60947-4-1 |
Environmental data
| 过电压等级 | 三 |
| 保护类型,机壳 | IP40 |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 60947-1 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | 0 - 55 °C |
| EMC 达到标准 ... |
EN 61000-6-2
EN 61000-6-4 |
| 端子保护类型 | |
| 保护类型,安装 | |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 允许/不允许凝结 | 不允许 |
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
Mechanical data
| 净重 | 130 g |
| 安装位置 | 任意 |
| 总重 | 140 g |
| 深度尺寸 | 121 mm |
| 外壳材料前板 | ABS UL 94 V0 |
| 宽度尺寸 | 22.5 mm |
| 端子样式 | 固定式 |
| 柔性AWG导体的允许截面面积 | 24 - 10 AWG |
| 壳体材料下部 | PPO UL 94 V0 |
| 外壳上面部分材质 | PPO UL 94 V0 |
| 高度尺寸 | 87 mm |
| 连接端子 | 螺丝式端子 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27210127 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002479 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548006995 |
| Volume | 0.284 dm3 |
| Harmonized System Code | 90303370 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
