Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"774330","name":"P2HZ X1 24VAC 3n/o 1n/c","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007002","0010000200700280FI"]}
Actual product may vary
P2HZ X1 24VAC 3n/o 1n/c
Product ID: 774330
GTIN: 4046548011548
Safety relay (standalone), inputs: Per pushbutton 1 N/O, 1 N/C,
outputs: 3 N/O, 1 N/C, 2 SC, UB = 24 V AC, width: 45 mm, screw terminals
integrated, two-hand control relay, simultaneity monitoring wit... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Safety relay (standalone), inputs: Per pushbutton 1 N/O, 1 N/C, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 2 SC, UB = 24 V AC, width: 45 mm, screw terminals integrated, two-hand control relay, simultaneity monitoring with two-hand pushbutton.
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Power consumption AC | 6 VA |
| Max. device circuit breaker | Max. conductor cross section |
| Type of two-hand device to | |
| Type of two-hand device | III C |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 2 |
| Tolerance ext. volt. DC S/C | -15 %/+10 % |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 5 A |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Max. current DC1 safety cont. | 5 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 2.5 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G. P. |
| Safety contacts: pilot duty | C300, R300 |
| Relay contact material | AgSnO2 |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -25 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | fixed |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 10 AWG |
| Height dimension | 87 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 380 g |
| Gross weight | 390 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
34
7a 7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371821 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001452 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548011548 |
| Volume | 0.526 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ EX 230VAC 3n/o 1n/c
774100
Safety relay (standalone) Inputs: 2-channel wiring (intrinsically safe)
with detection of shorts across contacts Outputs: 3 N/O, 1 N/C, 2 N/O
intrinsically safe. Monitored start UB 230 V AC, width: 112.5 mm.
Integral screw terminals. Monitoring E-STOP, safety gates ATEX
approval in accordance with EN ISO 13849-1, EN ISO 13849-2, EN 62061,
EN 60947- 5-1, EN 1088, EN 61511, ISO 14119. Ex zones: II(1)G [Ex ia
Ga] IIB/IIC, II(1)D [Ex ia Da] IIIC, I(M1) [Ex ia Ma] I, corresponds
to EN 60079-0, EN 60079-11, EN 60079-26, EN 61241-11, EN 50303.
