You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
PNOZ EX 230VAC 3n/o 1n/c
This product is no longer available. For more information on successor products or replacement parts, please contact Technical Support.
Safety relay (standalone) Inputs: 2-channel wiring (intrinsically safe) with detection of shorts across contacts Outputs: 3 N/O, 1 N/C, 2 N/O intrinsically safe. Monitored start UB 230 V AC, width: 112.5 mm. Integral screw terminals. Monitoring E-STOP, safety gates ATEX approval in accordance with EN ISO 13849-1, EN ISO 13849-2, EN 62061, EN 60947- 5-1, EN 1088, EN 61511, ISO 14119. Ex zones: II(1)G [Ex ia Ga] IIB/IIC, II(1)D [Ex ia Da] IIIC, I(M1) [Ex ia Ma] I, corresponds to EN 60079-0, EN 60079-11, EN 60079-26, EN 61241-11, EN 50303.
| Approval |
CCC
CE cULus Listed ATEX EAC (Eurasian) TÜV |
| Supply voltage (V) | 230 V |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Power consumption AC | 8 VA |
| Number of inputs | 2 |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 4 A |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Max. current DC1 safety cont. | 2 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 4 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G. P. |
| Safety contacts: pilot duty |
R300
B300 |
| Relay contact material | AgSnO2 |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -20 - 55 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | PPO UL 94 V0 |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | PPO UL 94 V0 |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | fixed |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 10 AWG |
| Height dimension | 87 mm |
| Width dimension | 112.5 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 725 g |
| Gross weight | 785 g |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |