Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"772170","name":"PNOZ m EF 1MM","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0300","A0300B0300","00101002047108","0010100204710880JK"]}
Actual product may vary
PNOZ m EF 1MM
Product ID: 772170
GTIN: 4046548069600
Configurable safe small controllers PNOZmulti 2, expansion module,
safe monitoring of 1 axis.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
| Application range | Failsafe |
Technical data
Electrical data
| Purpose of UINT1 | Module supply |
| Source of internal voltage | Via base unit |
| Voltage type of UINT1 | DC |
Input proximity switch
| Prog. mon.fun. wo hyst prox sw | 0.1 Hz - 5 kHz |
Input incremental encoder
| Number of incremental encoder |
1
1 |
| Connection (increment encoder) | 8-pin Mini-IO female connector |
| Phase pos. diff.sign. inc.enc. | 90° ±30° |
| Prog. mon. fun. wo hyst. incr. | 0.1 Hz - 500 kHz |
Inputs
| Potential isolation input | Yes |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
0
60 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-78 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 61131-2 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type |
Times
| Reaction time over limit value | 1/f_actual + 16ms |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | Sensor and system voltage |
| Type of potential isolation 1 | Functional insulation |
Mechanical data
| Mounting position | horizontal on top hat rail |
| DIN-rail dimensions | |
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Housing material upper part | PC |
| Connection terminal |
Screw terminal
Spring-loaded terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 12 AWG |
| Height dimension | 101.4 |
| Width dimension | 22.5 |
| Depth dimension | 111 |
| Net weight | 90 |
| Gross weight | 100 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242205 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001422 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548069600 |
| Volume | 0.366 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ msi b4 Box
773845
Shielded connection box PSEN msi b4, for connecting an
incremental encoder to a proximity switch, with/without pull resistor,
with additional supply for the proximity switch.
PNOZ msi S09
773870
Universal adapter, 9-pin D-Sub, for PNOZ msXp, PNOZ s30, PNOZmulti 2
speed monitor and PSS motion monitoring.
PNOZ msi S15
773871
Universal adapter, 15-pin D-Sub, for PNOZ msXp, PNOZ s30, PNOZmulti 2
speed monitor and PSS motion monitoring.
PNOZ msi S25
773872
Universal adapter, 25-pin D-Sub, for PNOZ msXp, PNOZ s30, PNOZmulti 2
speed monitor and PSS motion monitoring.
PNOZ mm0.xp connector left (10 pcs)
779260
Connector for connecting the modules on the left-hand side of the
base unit PNOZmulti, yellow/black (10 pieces).
Obligatory accessories
Spring terminals PNOZ mmcxp, 1 pc.
783542
Spring-loaded terminals, for fieldbus modules on PNOZ mm0.xp, 1 set.
Screw terminals PNOZ mmcxp, 1 pc.
793542
Plug-in screw terminal, fieldbus modules on PNOZ mm0.xp, 1 set.
Alternative
PNOZ m EF 2MM
772171
Configurable safe small controllers PNOZmulti 2, expansion module,
safe monitoring of 2 axes.
Suitable for
PNOZ m B0
772100
Configurable safe small controllers PNOZmulti 2, base unit,
expandable, 20 safe digital inputs, 4 safe semiconductor outputs.
PNOZ m B1
772101
Configurable safe small controllers PNOZmulti 2 base unit,
expandable, Ethernet interface with switch, USB 20 memory.
PNOZ m ES Powerlink
772119
Configurable safe small controllers PNOZmulti 2, fieldbus module,
POWERLINK.
PNOZ m EF Multi Link
772120
Configurable safe small controllers PNOZmulti 2, expansion module
safe connection of 2 configurable safe small controllers
PNOZmulti 2.
PNOZ m EF PDP Link
772121
Configurable safe small controllers PNOZmulti 2, expansion module,
safe decentralised I/O modules.