您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
PSEN sg2c-5LPLLE unit
逐步淘汰文章
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Safety gate system 2. generation, safe interlock with safe guard locking, in accordance with EN 6094753, for applications up to PL e. Consisting of 5 elements: 1. Illuminated pushbutton for activating the safety gate, 2. Pushbutton for access and release of the safety gate, 3. Illuminated pushbutton, 4. Illuminated pushbutton, 5. Emergency stop pushbutton. Scope of supply: Sensingdevice with pushbuttons including coloured caps and escape release bar as well as actuator for right or left-hinged doors. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC |
| Sensor principle | Transponder |
| 编码级别达到ISO 14119 | gering |
| 应答器编码 | codiert |
| 适合串联 | ja |
| 单元类型 | Unit |
| 供电电压 (V) | 24 |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 2 |
| 输入的数量 | 2 |
| U 输入符合 EN 61131-2 类型 2 | 24 V DC |
| 数量, E-STOP N/C | 2 |
| 急停释放类型 | Drehentriegelung |
| 急停按钮切换能力达标 | EN 60947-5-1 |
| OSSD输出数量 | 2 |
| 信号输出数量 | 2 |
| 半导体输出短路保护 | ja |
| 按钮的触点材料 | AgNi |
| 按钮切换能力达标 | EN 60947-5-1 |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -20 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 湿度额定值 | 93 % r. F. bei 40 °C |
| EMC 达到标准 ... |
EN 55011: class A
EN 61000-4-8 EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 30g |
| 过电压等级 | III |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 3 |
| 保护类型,机壳 | IP54 |
| UL外壳类型 | 1 类 |
| 操作距离随温度变化而变化 | +-0,01mm/°C |
| 逃生释放功能可用 | ja |
| 锁定力,关闭动作 | 1000 |
| 沿平移方向的保持力 | 2000 |
| 最大垂直偏移 | +/-2,5 mm |
| 最大角度偏移 | +/-1,5 deg |
| 类型1执行机构 | PSEN sg2 actuator |
| 连接类型 | Federzugklemme steckbar |
| 电缆线路 | LiYY 24 x 0,5 mm2 |
| 外壳上面部分材质 | Kunststoff |
| 执行机构材质 | Edelstahl |
| 高度尺寸 | 555 |
| 宽度尺寸 | 200 |
| 深度尺寸 | 108 |
| 净重 | 2670 |
| 总重 | 3050 |
| 操作频率 | 122 kHz - 128 kHz |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 不 |
| 符合REACh标准 | 不含任何 SVHC 物质 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27272603 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC002593 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548079838 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
可选的配件