Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"584100","name":"PSENvip R","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0140","00106002207043","0010600220704380HZ"]}
Actual product may vary
PSENvip R
Product ID: 584100
GTIN: 4046548078534
PSENvip receiver.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ conta... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSENvip receiver. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA TIIS TÜV |
| ESPE type | 4 |
| Sensor principle | optical |
| Max. width of the detect. zone | 44 mm |
| Resolution protection type | Finger |
| Operating range (m) | 0.1 - 13 m |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 5 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 0.8 W |
Optical data
| Used wavelength range | 510 - 550 nm |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 - 50 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 61496-1
EN 61000-6-4 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 10g |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, housing | IP54 |
| UL enclosure type | 1 |
Times
| Reaction time | 4.65 ms |
Mechanical data
| Connection type | M12 4-pin |
| Cable lines | Cable sets |
| Max. cable length | 20 m |
| Housing material upper part | Aluminium |
| Height dimension | 90 mm |
| Width dimension | 95 mm |
| Depth dimension | 192 mm |
| Net weight | 2410 g |
| Gross weight | 2680 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27310101 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC004672 |
| UNSPSC 25 | 39121528 |
| GTIN | 4046548078534 |
| Volume | 12.150 dm3 |
| Harmonized System Code | 85258900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 5m
584568
Connection lead, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 5 m
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 8m
584569
Connection cable, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 8m
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 10m
584570
Connection cable, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 10m
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 15m
584571
Connection cable, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 15m
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 20m
584572
Connection cable, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 20m
Optional accessories
PSENvip TP
583200
PSENvip test piece for regular function check.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip AT mag
583203
Adjustment templates with magnet. To align PSENvip during
installation and tool change.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip AT mech
583204
Adjustment templates (installation in tool holder). To align
PSENvip during installation and tool change.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip MB
583205
1x set adapter pieces for mounting PSENvip AP on to any
bracket.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip MS
583206
1x set supporting arms for installing PSENvip on a press. Additionally
requires PSENvip MB (583205).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip AS2
583210
Set of mounting plates for transmitter PSENvip E and receiver PSENvip R.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip AP2
583211
Set of mounting plates for transmitter PSENvip E and receiver PSENvip R.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
Installation accessories
PSSu K F FAU B
312420
PSSu, compact module, failsafe, special module, analysis unit for
PSENvip, basic version, 1 interface PSENvip receiver, 1 interface
PSENvip transmitter, 4 inputs, 2 test pulse outputs 0.25 A, 2 outputs,
1.75 A, single-pole, plus-switching, short circuit-proof, overload-
proof, free from feedback, 2 outputs, 3 A, dual-pole, short circuit-
proof, overload-proof, high discharge voltage, free from feedback, 2
Ethernet interfaces, 100 MBit/s.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSSu K F FAU P
312421
PSSu, compact module, failsafe, special module, analysis unit for
PSENvip, productive version, 1 interface PSENvip receiver, 1 interface
PSENvip transmitter, 4 inputs, 2 test pulse outputs 0.25 A, 2 outputs,
1,75 A, single-pole, plus-switching, short-circuit proof, overload-
proof, free from feedback, 2 outputs, 3 A, dual-pole, short-circuit
proof, overload-proof, high discharge voltage, free from feedback, 2
Ethernet interfaces, 100 MBit/s.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
