Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"584100","name":"PSENvip R","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0140","00106002207043","0010600220704380HZ"]}
Actual product may vary
PSENvip R
Product ID: 584100
GTIN: 4046548078534
PSENvip 2接收器。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
UL Listed
CE UKCA TIIS TÜV |
| ESPE类型 | 4 |
| Sensor principle | optical |
| 检测区的最大宽度 | 44 mm |
| 防护等级分辨率 | 手指 |
| 操作范围 (m) | 0.1 - 13 m |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 5 V |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 0.8 W |
光学数据
| 所用的波长范围 | 510 - 550 nm |
Environmental data
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | 0 - 50 °C |
| 允许/不允许凝结 | 不允许 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 湿度额定值 | 93 % r.h.40 °C |
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| 保护类型,机壳 | IP54 |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| EMC 达到标准 ... |
EN 61496-1
EN 61000-6-4 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 10 g |
| UL外壳类型 | 1 |
Times
| 反应时间 | 4.65 ms |
Mechanical data
| 电缆线路 | 电缆组合 |
| 净重 | 2410 g |
| 深度尺寸 | 192 mm |
| 高度尺寸 | 90 mm |
| 外壳上面部分材质 | 铝 |
| 宽度尺寸 | 95 mm |
| 最大的电缆长度 | 20 m |
| 总重 | 2680 g |
| 连接类型 | M12, 4针 |
Environment
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 |
7a
7C i |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1% |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27310101 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC004672 |
| 卷宗 | 12.150 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39121528 |
| GTIN | 4046548078534 |
| Harmonized System Code | 85258900 |
Optional accessories
PSENvip TP
583200
PSENvip test piece for regular function check.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip AT mag
583203
Adjustment templates with magnet. To align PSENvip during
installation and tool change.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip AT mech
583204
Adjustment templates (installation in tool holder). To align
PSENvip during installation and tool change.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip MB
583205
1x set adapter pieces for mounting PSENvip AP on to any
bracket.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip MS
583206
1x set supporting arms for installing PSENvip on a press. Additionally
requires PSENvip MB (583205).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip AS2
583210
Set of mounting plates for transmitter PSENvip E and receiver PSENvip R.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSENvip AP2
583211
Set of mounting plates for transmitter PSENvip E and receiver PSENvip R.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
Obligatory accessories
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 5m
584568
Connection lead, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 5 m
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 8m
584569
Connection cable, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 8m
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 10m
584570
Connection cable, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 10m
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 15m
584571
Connection cable, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 15m
PSEN cable M12-4sm MIOsm MOVE, 20m
584572
Connection cable, PUR, green RAL6018, Ethernet Cat5e, shielded,
suitable for drag chains, 4-pin, connector straight M12 D-coded, onconnector
straight Industrial Mini I/O, cable length: 20m
Installation accessories
PSSu K F FAU B
312420
PSSu, compact module, failsafe, special module, analysis unit for
PSENvip, basic version, 1 interface PSENvip receiver, 1 interface
PSENvip transmitter, 4 inputs, 2 test pulse outputs 0.25 A, 2 outputs,
1.75 A, single-pole, plus-switching, short circuit-proof, overload-
proof, free from feedback, 2 outputs, 3 A, dual-pole, short circuit-
proof, overload-proof, high discharge voltage, free from feedback, 2
Ethernet interfaces, 100 MBit/s.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSSu K F FAU P
312421
PSSu, compact module, failsafe, special module, analysis unit for
PSENvip, productive version, 1 interface PSENvip receiver, 1 interface
PSENvip transmitter, 4 inputs, 2 test pulse outputs 0.25 A, 2 outputs,
1,75 A, single-pole, plus-switching, short-circuit proof, overload-
proof, free from feedback, 2 outputs, 3 A, dual-pole, short-circuit
proof, overload-proof, high discharge voltage, free from feedback, 2
Ethernet interfaces, 100 MBit/s.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
