You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
PSSu K F FAU B
Phase-out article
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSSu, compact module, failsafe, special module, analysis unit for PSENvip, basic version, 1 interface PSENvip receiver, 1 interface PSENvip transmitter, 4 inputs, 2 test pulse outputs 0.25 A, 2 outputs, 1.75 A, single-pole, plus-switching, short circuit-proof, overload- proof, free from feedback, 2 outputs, 3 A, dual-pole, short circuit- proof, overload-proof, high discharge voltage, free from feedback, 2 Ethernet interfaces, 100 MBit/s. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
| Application range | Failsafe |
| Purpose of U1 | Module supply |
| Supply voltage (V) |
5
5 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 5 |
| Purpose of U2 | Periphery supply |
| Supply voltage U2 |
24
24 |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 | -30 %/+25 % |
| Purpose of U3 | |
| Type of supply voltage U3 | DC |
| Tolerance of U3 | -30 %/+25 % |
| Number of digital inputs |
4
4 |
| Number of inputs | 4 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
| Potential isolation inputs | yes |
| Potential isolation S/C O | Yes |
| S/C output short circuit proof | Yes |
| Perm. load 1pole Output |
Resistive
Inductive Capacitive |
| Number 2-pin SC outputs | 2 |
| Pot. isolation 2pole S/C O | Yes |
| 2pole S/C O short circ. proof | Yes |
| Number of test pulse outputs | 2 |
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
0
60 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61000-6-2
EN 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type |
| Mounting position | vertical |
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Connection terminal | Connector strip |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 128.9 |
| Width dimension | 56 |
| Depth dimension | 56 |
| Net weight | 200 |
| Gross weight | 210 |
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39111609 |
| GTIN | 4046548075908 |
| Volume | 0.537 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
Obligatory accessories
