Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"584300","name":"PSENvip IPM","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0140","00106002207043","0010600220704380HZ"]}
Actual product may vary
PSENvip IPM
Product ID: 584300
GTIN: 4046548089844
Add-on module for bending angle measurement for PSENvip2 systems,
consisting of receiver (PSENvip R, PSENvip LR), transmitter (PSENvip E)
and special module PSSu K FAU P
Important information: This i... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Add-on module for bending angle measurement for PSENvip2 systems, consisting of receiver (PSENvip R, PSENvip LR), transmitter (PSENvip E) and special module PSSu K FAU P Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed |
| Application range | Standard |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | Module supply |
| Supply voltage (V) |
24
24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 5.5 |
| Purpose of U2 | Periphery supply |
| Supply voltage U2 |
24
24 |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 | -30 %/+25 % |
Inputs
| Number of digital inputs |
1
1 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
| Input type to EN 61131-2 | 3 |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 1 |
| Tolerance ext. volt. DC S/C | |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
USB interface
| Number of USB host interfaces | 1 |
Ethernet interface
| Ethernet IP addr. factory set | 192.168.0.13 |
| Connector type ETHERNET int. | RJ45 |
| Ethernet transmission rate |
10 MBit/s
100 MBit/s |
| Number of Ethernet interfaces | 2 |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
0
60 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61131-2
EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-6-4 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 (not evaluated by UL) |
| Terminal protection type |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | Periphery and module supply |
| Type of potential isolation 1 | Basic insulation |
Mechanical data
| Mounting position | vertical |
| DIN-rail dimensions | 35 x 7.5 EN 50022 |
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Connection terminal |
Screw terminal
Spring-loaded terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 12 AWG |
| Height dimension | 96 |
| Width dimension | 45 |
| Depth dimension | 111.5 |
| Net weight | 170 |
| Gross weight | 180 |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27319090 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC004672 |
| GTIN | 4046548089844 |
| Volume | 0.617 dm3 |
| Harmonized System Code | 85176200 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
Set4 Screw Terminals
750016
Set of plug-in screw terminals for PNOZ m B1, base unit, smallcontrollers PNOZmulti
2.
Set4 Spring Terminals
751016
Set of spring-loaded terminals for PNOZ m B1, base unit, smallcontrollers
PNOZmulti 2.