Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"541211","name":"PSEN cs4.2a /PSEN cs4.1 1unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680NI"]}
Actual product may vary
PSEN cs4.2a /PSEN cs4.1 1unit
Product ID: 541211
GTIN: 4046548067170
RFiD safety switch 2 safe SC outputs, connection cable 5 m, one
actuation direction, support for SDD, IP6K9K, switching distance 11mm,
Sao = 8 mm, Sar = 20 mm, PU = 1 piece uniquely fully coded switch... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
RFiD safety switch 2 safe SC outputs, connection cable 5 m, one actuation direction, support for SDD, IP6K9K, switching distance 11mm, Sao = 8 mm, Sar = 20 mm, PU = 1 piece uniquely fully coded switch with actuator.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | hoch |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | unicat |
| Suitable for series connection | ja |
| unit type | Unit |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 1 |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| Potential isolation S/C O | nein |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| Max. ambient temp. at Hmax | +60 °C |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP6K9K |
Switching distances
| Change op. dist. temp.change | +-0,01mm/°C |
Mechanical data
| Bend radius (when laying) K1 | 5 x Ø |
| Type 1 actuator | PSEN cs4.1 |
| Sensor can be flush-mounted | Ja, Montagehinweis beachten |
| Connection type | 5m Kabel |
| Cable lines | Li9Y11Y 8 x 0,14 mm2 |
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 37 |
| Width dimension | 26 |
| Depth dimension | 18 |
| Net weight | 215 |
| Gross weight | 275 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274601 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002592 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548067170 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
SDD ES ETH
540130
SDD (安全设备诊断) ,现场总线模块,标准, Modbus/TCP , 2
个 RJ45 端口, 6 个数字输入 / 输出, 插入式连接端子 (
不随设备提供)。