Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"327133","name":"PSS u2 EF 4DO 2A -R","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002097088","0010200209708880IM"]}
Actual product may vary
PSS u2 EF 4DO 2A -R
Product ID: 327133
GTIN: 4046548103571
PSS u2,电子模块,失效保护,4个输出,半导体,2A
,单极,断电延迟,正向开关,防短路,
防过载,1排,用于提高环境要求和铁路
应用,需要端子块PSS u2 T 8(不包括在交付范围内
)。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
TÜV |
| Application range | Failsafe |
Technical data
Electrical data
| Permitted loads |
Resistive
Inductive Capacitive |
Semiconductor outputs
| Potential isolation S/C O | Yes |
| S/C output short circuit proof | Yes |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
Environmental data
| App. site standard1 railway | EN 50125-3 |
| App. site to standard1 railway | Track area (1m - 3m) |
| App. site standard2 railway | EN 61373 |
| App. site to standard2 railway | Kategorie 1, Klasse A + B |
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
-40
70 |
| Standard 2 for ambient temp. | EN 50125-1 |
| Ambient temp. to standard 2 | -40 ... +70 °C |
| Standard 3 for ambient temp. | EN 50125-3 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 95 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | |
| Perm. operating height ASL | 5000 m |
| EMC to standard ... |
EN 50121-4
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Broad band noise to | EN 60068-2-64 |
| Standard1 b/band noise, rail | P_BREITB_RAUSCH_NORM1_BAHN_EN 50125-3 |
| Freq. broadband noise, rail | P_BREITB_RAUS_NORM1_FREQ_BAHN_5 ... 2000 Hz |
| Accel. broadband noise, rail | 5,7 m/s² eff. |
| Acc. shock to standard1 | 20 m/s² |
| Clearance & creepage dist.to 2 | EN 50124-1 |
| Overvoltage category 2 | OV2 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | SC output and module supply |
| Type of potential isolation 1 | Functional insulation |
| Potential isolation 2 between | Periphery and module supply |
| Type of potential isolation 2 | Functional insulation |
Mechanical data
| Housing material | PC |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 110.8 |
| Width dimension | 12.5 |
| Depth dimension | 72.5 |
| Net weight | 34 |
| Gross weight | 43 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548103571 |
| Volume | 0.216 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSS u2 T 8 (1 pc.)
328840
PSS u2, accessories, terminal block, for electronic modules, 8-pin,
spring-loaded connection, protective coding element PSS u2 A CE Tavailable for
terminal block, PU 1 piece.
Optional accessories
PSS u2 B 4 -R
327810
PSS u2, accessories, backplane, for electronic modules, 4 slots, for
increased environmental requirements and railway applications width 50.1mm, height
107 mm, note the mounting distances.
PSS u2 T 8 (10 pcs.)
328841
PSS u2, accessories, terminal block, for electronic modules, 8-pin,
spring-loaded connection, protective coding element PSS u2 A CE Tavailable for
terminal block, PU 10 piece.
PSS u2 T 8 (5 x 10 pcs.)
328842
PSS u2, accessories, terminal block, for electronic modules, 8-pin,
spring-loaded connection, protective coding element PSS u2 A CE Tavailable for
terminal block, PU 50 piece.
PSS u2 A CE E (10 pcs.)
328860
PSS u2, accessories, coding elements for electronic modules, PU 10pieces.
PSS u2 A LC E1 (10 pcs.)
328910
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, short
version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC E2 (10 pcs.)
328911
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, long
version, 103 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC T3 (10 pcs.)
328912
PSS u2, accessories, labelling bracket, for terminal block, 61 x 11.5mm,
PU 10 pieces.
PSS u2 A LA E1 (10 pcs.)
328913
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, short version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4sheets.
PSS u2 A LA E2 (10 pcs.)
328914
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, long version, 103 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4 sheets.
