关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"6N000015","name":"PSEN sl2-DM3-N switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227061","0010600222706180SN"]}
实际产品可能有所不同
PSEN sl2-DM3-N switch
产品物料号: 6N000015
GTIN: 4046548092493
安全开关,带电磁防护锁定,唯一编码,
用于安全防护锁定设备PSENslock2,用于过程保护的防护锁定,
夹持力1000 N,5针M12插入式连接器,单连接
Item
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
般数据
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | Transponder |
| 编码级别达到ISO 14119 | hoch |
| 接近开关在故障条件下的性能符合EN*60947-5-3 | PDDB |
| 应答器编码 | unicat |
| 适合串联 | nein |
| 单元类型 | Sensor |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 24 |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 4.5 |
输入
| 输入的数量 | 1 |
| 输入的直流电压 | 24 V DC |
半导体输出
| OSSD输出数量 | 2 |
| 半导体输出短路保护 | ja |
| 利用率类别符合 EN 60947-1 | DC-13 |
环境数据
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -25 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 湿度额定值 | 93 % r. F. bei 40 °C |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 2000 m |
| EMC 达到标准 ... |
EN 55011: class A
EN 60947-5-3 EN 61326-3-1 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 30g |
| 过电压等级 | III |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 3 |
| 保护类型,机壳 | IP67 |
| UL外壳类型 | 1 类 |
Mechanical data
| 总重 | 982 |
| 绕X轴的最大对称角度偏移 | +/-2 deg |
| 外壳上面部分材质 | PBT |
| 连接类型 | M12, 5pol. male |
| 类型2执行机构 | PSEN sl2-M-VA actuator |
| 高度尺寸 | 120 |
| 产品材料 |
Stahl beschichtet
Kunststoff Edelstahl |
| 传感器可以嵌入式安装 | Ja, Montagehinweis beachten |
| 最大垂直偏移 | 5 mm |
| 最大角度偏移 | +/-2 deg |
| 绕Z轴的最大对称角度偏移 | +/-2 deg |
| 宽度尺寸 | 45 |
| 绕Y轴的最大对称角度偏移 | +/-2 deg |
| 电缆线路 | LiYY 5 x 0,25 mm2 |
| 净重 | 775 |
| 类型1执行机构 | PSEN sl2-M-AL actuator |
| 深度尺寸 | 44 |
Transponder
| 操作频率 | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| 卷宗 | 0 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27272603 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC002593 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548092493 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
可选的配件
PSS67 Cable M12sf M12sm, 3m
380208
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 5m
380209
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 10m
380210
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 30m
380211
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 Cable M12af M12am, 3m
380212
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled, on
connector angled M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M12af M12am, 5m
380213
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled, on
connector angled M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M12af M12am, 10m
380214
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled, on
connector angled M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M12af M12am, 30m
380215
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled, on
connector angled M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 cable M12-5sf, M12-5sm, 20m
380220
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSS67 M12 connector,straight,male,5poleB
380312
Plug-in connector, 5-pin, connector straight M12, B-coded,
screw connection, material threaded ring: CuZn
nickel-plated, outer cable diameter: 4-6mm
PSEN screw M5x20 10pcs
540312
One-way screws, one-way slot, M5x20, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x, PSEN me1.x AR,
PSEN me2.x, PSEN me3.x, PSEN sl.
PSEN sl bracket swing door
570550
Mounting bracket for swing gates and folding gates, suitable for the
safety guard locking devices PSENslock and PSENslock2
PSEN sl bracket sliding door
570551
2 mounting brackets for swing gates, suitable for the
safety guard locking devices PSENslock and PSENslock2.
1 bracket each for sensor and actuator.
PSEN sl restart interlock (padlock)
570552
Mechanical add-on module, suitable for the
safety guard locking devices PSENslock and PSENslock2, for use as
restart interlock, to safeguard work carried out in the danger zone of a
machine that is shut down, option to attach up to two attach up to twopadlocks for
security.
PSEN op cable axial M12 5-pole 30m
630297
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-5sf 20m
630298
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN op cable axial M12 5-pole 3m
630310
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN op cable axial M12 5-pole 5m
630311
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN op cable axial M12 5-pole 10m
630312
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN op cable angle M12 5-pole 3m
630347
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN op cable angle M12 5-pole 5m
630348
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN op cable angle M12 5-pole 10m
630349
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN op cable angle M12 5-pole 30m
630350
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN op cable axial M12 5-pole 50m
630364
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 50m
PSEN op cable angle M12 5-pole 50m
630365
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 50m
PSEN sl2 Config Key
6N000031
Transponder key for setting the latching force on the
safety switch PSENslock2
必选的操作配件
PSEN sl2-M-AL actuator
6N000025
Actuator for safety guard locking device PSENslock2, base plate of
aluminium, for holding force 1000 N
PSEN sl2-M-VA actuator
6N000028
Actuator for safety guard locking device PSENslock2, base plate of
stainless steel, for holding force 1000 N
