Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"784193","name":"PNOZ e6vp C 24VDC 4n/o 1so 1so t","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007004","0010000200700480FT"]}
Actual product may vary
PNOZ e6vp C 24VDC 4n/o 1so 1so t
Product ID: 784193
GTIN: 4046548008784
安全继电器(独立式),输入:带/不带触点间短路检测功能
的1/2通道接线,输出:2 个安全输出 + 1
个 SC 型辅助输出, 4 个常开,延时,
自动 / 监控启动, UB = 24 V DC ,宽 45 mm,插入
式弹簧加载端子,多个设备的连接,紧急停止,
安全门监视器。
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 最大设备断路器 | 6 A(慢速)/10 A(快速) |
Semiconductor outputs
| 利用率类别符合 EN 60947-1 | DC-12 |
Relay outputs
| DC1安全控制最大电流 | 6 A |
| 使用类别AC15/DC13标准 | EN 60947-5-1 |
| DC13安全控制电压 | 24 V |
| DC1安全控制电压 | 24 V |
| AC1安全控制电压 | 240 V |
| AC1安全控制最大电流 | 6 A |
| 继电器触点材料 | AgCuNi |
| 继电器的其他触点规格 | + 0.2 µm Au |
| 使用类别AC/DC1标准 | EN 60947-4-1 |
| AC15安全控制最大电流 | 3 A |
| AC15安全控制电压 | 230 V |
| 安全触点:AC,符合UL标准 | 250 VAC G.U.(相同极性) |
| 安全触点:导向器负载 |
R300
B300 |
Environmental data
| 湿度额定值 | 93 % r.h.40 °C |
| 设备可使用的气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| EMC 达到标准 ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| 过电压等级 | 三 |
| 允许/不允许凝结 | 不允许 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -10 - 55 °C |
| 保护类型,机壳 | IP40 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| 端子保护类型 | |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 60947-1 |
| 保护类型,安装 |
Times
| 可选次数 |
7
s 3 s 5 s 0.15 s 1 s 0 s 0.5 s 10 s 2 s |
| Tv的允许公差 | +/-10 % + 40 ms |
| 重复精度 | 3% |
Mechanical data
| 外壳上面部分材质 | |
| 外壳材料前板 | ABS UL 94 V0 |
| 连接端子 | 弹簧加载端子 |
| 深度尺寸 | 121 mm |
| 净重 | 280 g |
| 宽度尺寸 | 45 mm |
| 壳体材料下部 | |
| 高度尺寸 | 101 mm |
| 端子样式 | 可插拔 |
| 安装位置 | 任意 |
| 总重 | 300 g |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 |
7a
7C i |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1 |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27371819 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000019 |
| ETIM 引用功能 | EC001449 |
| 卷宗 | 0.570 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548008784 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
Optional accessories
PNOZ X Set spring loaded terminals P1+P2
374290
Set of spare plug-in spring-loaded terminals, PU = 1 piece P1 and 1piece P2.
PNOZ X Set spring loaded terminals P3+P4
374291
Set of spare plug-in spring-loaded terminals, PU = 1 piece P3 and 1piece P4.
Terminal block filter 1
774195
Accessories for PNOZelog, PNOZmulti and PSS, terminal block with filterfor 3 -
10 kOhm load range. NOTE: The product is discontinued. Follow-upproduct:
772290 terminal block filter 3 - 10 kOhm.
Terminal block filter 2
774196
Accessories for PNOZ, PNOZmulti and PSS, terminal block with filter for10 -
30 kOhm load range. NOTE: The product is discontinued. Follow-upproduct:
772291 terminal block filter 10 - 30 kOhm.
