Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8C000039","name":"PMC SI6A261R/EC 1x 22A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UG"]}
Actual product may vary
PMC SI6A261R/EC 1x 22A
Product ID: 8C000039
GTIN: 4046548100396
Multi-axis PMC SI6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 1x 22 A @ 4kHz / 1x 20 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 16.6 KVA.
Without brake resistor.
Option:
Safety module SR6 (STO using terminals) and EtherCat.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and the...
More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Multi-axis PMC SI6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 1x 22 A @ 4kHz / 1x 20 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 16.6 KVA. Without brake resistor. Option: Safety module SR6 (STO using terminals) and EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
般数据
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
技术数据
电气数据
| 供电电压2 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 22 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 20 A |
Safety function STO
| Safety function, technology | R=SR6: STO über Klemmen |
Power section
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
CPU
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
Inputs
| 数字输入数量 | 8 |
Environmental data
| 保护类型,机壳 | IP20 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | 0 - 45 °C |
| 冷却类型 | 内置风扇 |
Mechanical data
| 深度尺寸 | 286 mm |
| 净重 | 4810 g |
| 高度尺寸 | 343 mm |
| 总重 | 6250 g |
| 宽度尺寸 | 65 mm |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27023201 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000017 |
| ETIM 引用功能 | EC001857 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100396 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
Optional accessories
PMC PS6A24 25A/10KW
8C000001
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 25 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 10kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A34 50A/20KW
8C000003
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 20kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A44 92A/50KW
8C000184
Supply module
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 50kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
Obligatory accessories
PMC SI6A261 terminal set (R)
8C000037
Terminal set for drive controllers SI6A261R with STO using terminals
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
