Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"312420","name":"PSSu K F FAU B","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HT"]}
Actual product may vary
PSSu K F FAU B
Product ID: 312420
GTIN: 4046548075908
PSSu,紧凑型模块,故障安全,专用模块,PSENvip的分析单元,
基础版本,1接口PSENvip接收器,1接口
PSENvip发射器,4个输入,2个测试脉冲输出0.25 A,2个输出,1,75
A,单极,正开关,短路保护,过载保护,
无需反馈,2个输出,3 A,双极,短路保护,
过载保护,高放电电压,无需反馈,2个以太网
接口,100 MBit/s。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSSu,紧凑型模块,故障安全,专用模块,PSENvip的分析单元, 基础版本,1接口PSENvip接收器,1接口 PSENvip发射器,4个输入,2个测试脉冲输出0.25 A,2个输出,1,75 A,单极,正开关,短路保护,过载保护, 无需反馈,2个输出,3 A,双极,短路保护, 过载保护,高放电电压,无需反馈,2个以太网 接口,100 MBit/s。 重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
| Application range | Fail-safe |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | Module Supply |
| Supply voltage (V) | 5 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 5 |
| Purpose of U2 | Periphery Supply |
| Supply voltage U2 | 24 |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 | -30 %/+25 % |
| Purpose of U3 | Ausgänge |
| Type of supply voltage U3 | DC |
| Tolerance of U3 | -30 %/+25 % |
Inputs
| Number of digital inputs | 4 |
| Number of inputs | 4 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
| Potential isolation inputs | yes |
Semiconductor outputs
| Potential isolation S/C O | Yes |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Perm. load 1pole Output |
Resistive
Inductive Capacitive |
Semiconductor outputs 2-pole
| Number 2-pin SC outputs | 2 |
| Pot. isolation 2pole S/C O | Yes |
| 2pole S/C O short circ. proof | Yes |
Test clock outputs
| Number of test pulse outputs | 2 |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Condensation permitted? | unzulässig |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61000-6-2
EN 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | IP54 |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type | IP20 |
Mechanical data
| Mounting position | vertikal |
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | P_GEHAEUSE_MAT_F_PC |
| Connection terminal | Stiftleiste |
| Terminal style | steckbar |
| Height dimension | 128.9 |
| Width dimension | 56 |
| Depth dimension | 56 |
| Net weight | 200 |
| Gross weight | 210 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39111609 |
| GTIN | 4046548075908 |
| Volume | 0.537 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSSu A Con 1/10 C (2 pcs.)
313115
PSSu, connector set for compact modules, 1-row, 10 terminals,
spring loaded connection, 2 pieces.
Optional accessories
PSSu A Con 4 C
313118
PSSu, connector for compact modules, 1-row, 4-pin, spring-loadedconnection,
SPRINGCON series.
