Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8C000025","name":"PMC SI6A161Y/EC 1x 12A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UG"]}
Actual product may vary
PMC SI6A161Y/EC 1x 12A
Product ID: 8C000025
GTIN: 4046548100457
Multi-axis PMC SI6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 1x 12 A @ 4kHz / 1x 10 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 8.3 KVA.
Without brake res... More
Phase-out article
单元
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Multi-axis PMC SI6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 1x 12 A @ 4kHz / 1x 10 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 8.3 KVA. Without brake resistor. Option: Safety module SY6 (STO and SS1 using FSoE) and EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
般数据
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
技术数据
电气数据
| 供电电压2 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 12 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 10 A |
安全功能STO
| Safety function, technology | Y=SY6: mit STO, SS1 über FSoE |
萊斯頓斯特伊爾
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
中央处理器
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
输入
| 数字输入数量 | 8 |
环境数据
| 以摄氏度一表示的环境温度 | 0 - 45 °C |
| 冷却类型 | 内置风扇 |
| 保护类型,机壳 | IP20 |
机械数据
| 高度尺寸 | 343 mm |
| 宽度尺寸 | 65 mm |
| 深度尺寸 | 286 mm |
| 净重 | 3930 g |
| 总重 | 5310 g |
环境
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27023201 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000017 |
| ETIM 引用功能 | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100457 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
Obligatory accessories
PMC SI6A161 terminal set (Z/U/Y/X)
8C000022
Terminal set for drive controllers SI6A161Z, SI6A161U, SI6A161Y,
SI6A161X
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
Optional accessories
PMC PS6A24 25A/10KW
8C000001
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 25 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 10kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A34 50A/20KW
8C000003
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 20kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A44 92A/50KW
8C000184
Supply module
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 50kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
