关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"8C000067","name":"PMC SC6A062Z/EC 2x 4,5A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UF"]}
实际产品可能有所不同
PMC SC6A062Z/EC 2x 4,5A
产品物料号: 8C000067
GTIN: 4046548100877
Stand-alone PMC SC6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 2x 4.5 A @ 4kHz / 2x 4.0 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 2x 3.1 KVA.
Without bra... 更多
逐步淘汰文章
Item
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Stand-alone PMC SC6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 2x 4.5 A @ 4kHz / 2x 4.0 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 2x 3.1 KVA. Without brake resistor. Option: Without Safety module technology, with EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage with phases |
3×400 VAC, +32/−50 %, 50/60 Hz
3×480 VAC, +10/−58 %, 50/60 Hz |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 2 x 4,5 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 2 x 4 A |
Safety function STO
| Safety function, technology | Z= ohne Sicherheitstechnik |
Power section
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
CPU
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
Inputs
| Number of digital inputs | 8 |
Environmental data
| Ambient temperature | 0 - 45 °C |
| Cooling type | Built-in fan |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Height dimension | 343 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 265 mm |
| Net weight | 3650 g |
| Gross weight | 5250 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100877 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
必选的操作配件
PMC SC6A062 terminal set (Z/U/Y/X)
8C000062
Terminal set for drive controllers SC6A062Z, SC6A062U, SC6A062Y,
SC6A062X
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
