Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"570825","name":"PSEN sg2c-5LPKLE-M12/5 switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227048","0010600222704880J7"]}
Actual product may vary
PSEN sg2c-5LPKLE-M12/5 switch
Product ID: 570825
GTIN: 4046548080001
安全门系统2代,带安全防护锁定的
安全联锁装置,符合EN 6094753标准,适用于
高达
PL e的应用:1.用于激活安全门的
照明按钮, 2.用于进入和
释放安全门的按钮, 3.钥匙开关 (3 个位置) , 4.
照明按钮; 5.紧急停止按钮, M12/5 连接。
供应范围:带按钮的感应装置 (备用)。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
安全门系统2代,带安全防护锁定的 安全联锁装置,符合EN 6094753标准,适用于 高达 PL e的应用:1.用于激活安全门的 照明按钮, 2.用于进入和 释放安全门的按钮, 3.钥匙开关 (3 个位置) , 4. 照明按钮; 5.紧急停止按钮, M12/5 连接。 供应范围:带按钮的感应装置 (备用)。 重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | gering |
| Transponder coding | codiert |
| Suitable for series connection | ja |
| unit type | Sensor |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 2 |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
| U input to EN 61131-2 Type 2 | 24 V DC |
Emergency stop
| Number, E-STOP N/C | 2 |
| Release type emergency stop | Drehentriegelung |
| Switch cap. E-STOP to standard | EN 60947-5-1 |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 2 |
| S/C output short circuit proof | ja |
Button
| Contact material button | AgNi |
| Switch cap. button to standard | EN 60947-5-1 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -20 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| EMC to standard ... |
EN 55011: class A
EN 61000-4-8 EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP54 |
Switching distances
| Change op. dist. temp.change | +-0,01mm/°C |
Mechanical data
| Escape release available | ja |
| Holding force, closing movemen | 1000 |
| Holding force pan direction | 2000 |
| Type 1 actuator | PSEN sg2 actuator |
| Connection type | Federzugklemme steckbar |
| Cable lines | LiYY 24 x 0,5 mm2 |
| Housing material upper part | Kunststoff |
| Material actuator | Edelstahl |
| Height dimension | 568 |
| Width dimension | 46.5 |
| Depth dimension | 74.5 |
| Net weight | 1200 |
| Gross weight | 1290 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002593 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548080001 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PIT en1.0p-5m-s
401110
PITenable 3-step enable switch, 5 m connection cable and M12
angled connector.
PSEN sg2 cover 2pieces
570773
Safety gate system 2. generation, accessories: Cover
bolt mechanics, yellow, PE 2 pieces (spare).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg2c Set spring loaded terminals
570777
Safety gate system 2. generation, accessories: Connector set
spring-loaded type with union nut and strain relief for
cable screw connection. (Spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg escape release pin
570870
Pin for escape release with red knob (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg auxiliary release pin
570871
Pin for escape release (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg color covers (pushbutton)
570875
Colour covers for the illuminated buttons (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg2 actuator
570890
Actuator (bolt) for types PSEN sg2c coded (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
Installation accessories
PSEN sg escape release pin
570870
Pin for escape release with red knob (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg auxiliary release pin
570871
Pin for escape release (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg color covers (pushbutton)
570875
Colour covers for the illuminated buttons (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
PSEN sg2 actuator
570890
Actuator (bolt) for types PSEN sg2c coded (spare part).
Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
