Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"512120","name":"PSEN 2.1-20/1actuator","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217045","0010600221704580GH"]}
Actual product may vary
PSEN 2.1-20/1actuator
Product ID: 512120
GTIN: 4046548026726
磁性安全开关执行器,方形设计,
IP6K9K ,工作距离取决于执行器 8/12 mm ,高度设计 13
mm , PU = 1 执行器。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV ECOLAB |
| unit type | Actuator |
Technical data
Environmental data
| ATEX category | II 3GD EEx nC IIC T6 |
| Ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing |
IP69
IP67 |
Mechanical data
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 36 mm |
| Width dimension | 26 mm |
| Depth dimension | 13 mm |
| Net weight | 17 g |
| Gross weight | 18 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274002 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC001487 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548026726 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSS67 Cable M8sf M12sm, 3m
380200
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 5m
380201
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 10m
380202
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 30m
380203
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 Cable M8af M12sm, 3m
380204
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M8af M12sm, 5m
380205
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M8af M12sm, 10m
380206
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M8af M12sm, 30m
380207
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSEN ma adapter
380300
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 4-pin, A-
coded on M12 male connector, black, angled, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 4× 0.34 mm², black, to connect the sensors PSENmag
(safety switch)/PIT en1.0 (enabling switch) to PSS67 and PDP67.
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 2m
533110
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 2m
533111
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 5m
533120
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 5m
533121
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 10m
533130
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 10m
533131
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 30m
533140
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 30m
533141
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN reverse spacer (2 pcs.)
534320
Reverse mounting plate, for all PSEN square design, PU = 2 pieces.
PSEN screw M4x16 10pcs
540310
One-way screws, one-way slot, M4x16, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN 1.1, PSEN 2.1, PSEN me1.x AS,
PSENme4.
PDP67 F 8DI ION
773600
Decentralised input module for PNOZmulti, protection type IP67,connection via
connection module, 8 safe digital inputs, 8 outputs configurable
as a standard, test pulse or 24 V.
