Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"772600","name":"PDP67 F 8DI4DO 5/5 ION","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0300","A0300B0300","00101002047108","0010100204710880JK"]}
Actual product may vary
PDP67 F 8DI4DO 5/5 ION
Product ID: 772600
GTIN: 4046548105384
Decentralised input/output module for PNOZmulti 2, protection type IP67,connection
connection via connection module PNOZ m EF PDP link, 8 safe inputs,
4 safe semiconductor outputs, 8 outputs configurable as standard-,
test pulse or 24 V outputs, 4 x 5-pin M12 female connector.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Decentralised input/output module for PNOZmulti 2, protection type IP67,connection connection via connection module PNOZ m EF PDP link, 8 safe inputs, 4 safe semiconductor outputs, 8 outputs configurable as standard-, test pulse or 24 V outputs, 4 x 5-pin M12 female connector.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV |
| Application range | Standard/Fail-safe |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | Supply |
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Purpose of U2 | Load Supply |
| Supply voltage U2 | 24 |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 | -30 %/+25 % |
| Max. device circuit breaker | 10 A |
Inputs
| Number of inputs | 8 |
| DC voltage at input | 24 V |
| Input type to EN 61131-2 | 1, 3 |
| Potential isolation input | ja |
Semiconductor outputs
| Function of S/C output |
Testtaktausgang
24 V DC-Ausgang Standardausgang |
| DC voltage at output | 24 V DC |
| Potential isolation of S/C O | ja |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Perm. load 1pole Output |
ohmsch
induktiv kapazitiv |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -30 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61000-4-8
EN IEC 61000-6-4 EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Acc. shock to standard2 | 10g |
| Clearance & creepage dist. to | IEC 60664-1 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, housing | IP67 (not evaluated by UL) |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | Eingang und int. Busspannung |
| Type of potential isolation 1 | Basisisolierung |
| Potential isolation 2 between | HL-Ausgang und int. Busspann. |
| Type of potential isolation 2 | Basisisolierung |
Mechanical data
| Housing material |
PBT
Valox 855 PET |
| Housing material code | PC |
| Connection terminal | M12 |
| Terminal style | schraubverriegelt |
| Height dimension | 162 |
| Width dimension | 60 |
| Depth dimension | 30 |
| Net weight | 315 |
| Gross weight | 332 |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242204 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001419 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548105384 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
