Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"680006","name":"PMCprotego S2-2","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002297073","0010700229707380N3"]}
Actual product may vary
PMCprotego S2-2
Product ID: 680006
GTIN: 4046548073362
Drive-integral safety card for the servo amplifier series PMCprotego D
implementable safety level: SIL 2 in accordance with EN/IEC 62061
supported safety functions: STO, SS1, SS2, SOS, SLS, SSR, SDI, SLI.
This product is no longer available. For more information on successor products or replacement parts, please contact Technical Support.
Drive-integral safety card for the servo amplifier series PMCprotego D implementable safety level: SIL 2 in accordance with EN/IEC 62061 supported safety functions: STO, SS1, SS2, SOS, SLS, SSR, SDI, SLI.
General data
| Approval |
CE
UKCA TÜV |
| Application range | Failsafe |
Technical data
Electrical data
| Permitted loads |
Resistive
Inductive Capacitive |
Inputs
| Number of digital inputs | 9 |
| Signal level at input at 0 | -3 - +5 VDC |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
Semiconductor outputs
| Tolerance ext. volt. DC S/C | -15 %/+20 % |
| S/C output short circuit proof | Yes |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | DIN EN 60721-3-3 |
| Ambient temperature class | 1K4 |
| Ambient temperature class | 3K3 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Storage temperature standard | DIN EN 60721-3-1 |
| Climatic suitability standard | DIN EN 60721-3-3 |
| Humidity rating | 85 % r. h. |
| Humidity class | 3K3 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... | EN 61800-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60721-3-2 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61800-5-1 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Housing material front plate | Steel 1.4016 |
| Housing material upper part | Polyester film |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 142 mm |
| Width dimension | 18.5 mm |
| Depth dimension | 103 mm |
| Net weight | 150 g |
| Gross weight | 170 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548073362 |
| Volume | 1.784 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
