Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"620010","name":"PIT si 1.1 muting lamp","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002157031","0010400215703180EY"]}
Actual product may vary
PIT si 1.1 muting lamp
Product ID: 620010
GTIN: 4046548002614
PITsign muting lamp including incandescent lamp and wall mounting, UB =24 V DC
/ 5 W / 300 mA, protection type housing: IP65, diameter: 100 mm, height:
138.5 mm, signal lamp for muting mode.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed |
| Self-monitored | no |
| Lamp | Bulb |
| Lamp type | BA15d, 24 V DC, 5W |
| Elec. service life signal lamp | 1,000 hours |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 5 W |
Environmental data
| Ambient temperature | -25 - 50 °C |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Cable entry | ISO 20 mm |
| Mounting position | any |
| Housing material of cover | PC |
| Housing material lower section | ABS |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Height dimension | 138.5 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Net weight | 255 g |
| Gross weight | 331 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27143209 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000035 |
| ETIM Reference Feature | EC001332 |
| UNSPSC 25 | 39121534 |
| GTIN | 4046548002614 |
| Volume | 2.657 dm3 |
| Harmonized System Code | 85311095 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
