Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"402285","name":"PIT m3 key2 mode service","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147075","0010400214707580NE"]}
Actual product may vary
PIT m3 key2 mode service
Product ID: 402285
GTIN: 4046548084399
PITmode transponder key for electronic
operating mode selector switch PIT m3.xp, material: Plastic actuator,
permission for OM1/2/3/4 service operation.
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Transponder coding | 0x1111 (PILZ) |
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature | -20 - 60 °C |
Mechanical data
| Height dimension | 8.6 mm |
| Width dimension | 35 mm |
| Depth dimension | 60.2 mm |
| Net weight | 9 g |
| Gross weight | 10 g |
Transponder
| Transponder energy supply | Passive (battery-free) |
| Operating frequency | 125 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead oxide |
| %-part of the pollutant | >0,1 |
| CAS No. | 1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371292 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002024 |
| UNSPSC 25 | 39111609 |
| GTIN | 4046548084399 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
