Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"G1000021","name":"PIT gb RLLE y down ETH","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147149","0010400214714980UR"]}
Actual product may vary
PIT gb RLLE y down ETH
Product ID: G1000021
GTIN: 4046548096927
PITgatebox with PITreader Key (pushbutton unit), housing with E-STOP (2NC/1
NO), 2 illuminated pushbuttons (1 NO each) and PITreader Key,
bottom connection, M12, 12-pin male connector and M12, 4-pin
female connector, Ethernet interface, IP65, 5 coloured caps in
GN, BU, RD, YE and transparent
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PITgatebox with PITreader Key (pushbutton unit), housing with E-STOP (2NC/1 NO), 2 illuminated pushbuttons (1 NO each) and PITreader Key, bottom connection, M12, 12-pin male connector and M12, 4-pin female connector, Ethernet interface, IP65, 5 coloured caps in GN, BU, RD, YE and transparent
General data
| Approval |
CE
UKCA UL/cUL FCC IC EAC (Eurasian) |
| Self-monitored | no |
| Lamp | LED |
| Lamp colour | white |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Type of power supply for U1 | SELV/PELV |
| Power consumption DC | 3.5 W |
| Min. contact current | 1 mA |
Emergency stop
| Number, E-STOP N/C | 2 |
| Number, E-STOP signal contact | 1 |
| Release type emergency stop | Turn release |
| Switch cap. E-STOP to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact material E-STOP | Ag |
Push button
| Number, pushbutton | 2 |
| Number of pushbutton N/O | 2 |
| Switch cap. p/b to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact material pushbutton | Ag |
PITreader
| Sensor principle PITreader | Transponder |
| Transponder energy supply | Passive (battery-free) |
| Operating frequency PITreader | 13.24 - 13.88 MHz |
| Galv. isolation of S/C outputs | No |
| S/C output short circuit proof | Yes |
| Signal level at input at 1 | 15 - 30 VDC |
| Galv. isolation input | No |
Ethernet interface
| Ethernet IP addr. factory set | 192.168.0.12 |
| Connector type ETHERNET int. | M12x1, 4-pin, D-code |
| Ethernet transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Number of Ethernet interfaces | 1 |
Environmental data
| Ambient temperature | -20 - 55 °C |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| EMC to standard ... | EN 301489-1 V2.1.1 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP65 |
| UL enclosure type | type 1 |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Connection type | M12, 12-pin male |
| Housing material | Zn |
| Connection terminal | M12 |
| Height dimension | 320 mm |
| Width dimension | 40 mm |
| Depth dimension | 40 mm |
| Net weight | 920 g |
| Gross weight | 1320 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371216 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC000225 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548096927 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
SafetyNET p Cable per mtr
380000
By the metre, Cat5e (100mBit/s), PUR, yellow RAL1003, 2x2x0.35, colour
single wires: White, yellow, blue, orange
M12 con., straight, male, 4 pin, D
380316
Plug-in connector, 4-pin, connector straight M12, D-coded,
screw connection, material threaded ring: Zinc die casting,nickel-plated,
cable screw connection Pg9, outer cable diameter 6-8mm
SafetyNET p Connector RJ45s
380400
RJ45 plug-in connector, straight, IP20, 4-pin, Cat5e, AWG 22 (4-core),
cable diameter: 6.3-6.7mm
PIT gb color cover wh s1
G1000013
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IECstart icon,
pack of 10
PIT gb color cover wh s2
G1000014
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEC ONicon,
pack of 10
PIT gb color cover wh s3
G1000015
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEC
unlocking icon, pack of 10
PIT gb color cover wh s4
G1000016
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, white, IEClocking icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s5
G1000017
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IECrequest icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s6
G1000018
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IECreset icon,
pack of 10
PIT gb color cover bl s4
G1000019
PITgatebox coloured discs for the illuminated pushbuttons, blue, IEClocking icon,
pack of 10
Obligatory accessories
PITreader key ye 1
402261
Transponder key for authentication system PITreader,
authorisation for operating mode 1
Colour: yellow
Material: Plastic
PSEN op Ethernet cable 1m
631071
网线,以太网Cat5e,PVC,黑色,4针,直式连接器M12
(IP67),D编码,在直式连接器RJ45(IP20)上,线缆长度:1m
PSEN op Ethernet cable 3m
631072
网线,以太网Cat5e,PVC,黑色,4针,直式连接器M12
(IP67),D编码,在直式连接器RJ45(IP20)上,线缆长度:3m
PSEN op Ethernet cable 10m
631073
网线,以太网Cat5e,PVC,黑色,4针,直式连接器M12
(IP67),D编码,在直式连接器RJ45(IP20)上,线缆长度:10m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/003/Q324/GN
C1000001
PROFINET,CAT5e,屏蔽式,4引脚 M12插入式连接器上的 RJ45连接引线
,直向,D 编码,导线截面:4 x 0.34mm² ²,
电缆长度:3 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/005/Q324/GN
C1000002
PROFINET,CAT5e,屏蔽式,4引脚 M12插入式连接器上的 RJ45连接引线
,直向,D 编码,导线截面:4x 0.34 mm²
,电缆长度:5 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/010/Q324/GN
C1000003
PROFINET,CAT5e,屏蔽式,4引脚 M12插入式连接器上的 RJ45连接引线
,直向,D 编码,导线截面:4 x 0.34mm² ²,
电缆长度:10 m
Cable/PN/RJ45-4SM/M12-4SMX/D/020/Q324/GN
C1000004
PROFINET,CAT5e,屏蔽式,4引脚 M12插入式连接器上的 RJ45连接引线
,直向,D 编码,导线截面:4 x 0.34mm² ²,
电缆长度:20 m