Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"400454","name":"PIT es Set3s-5ns","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002147028","0010400214702880EV"]}
Actual product may vary
PIT es Set3s-5ns
Product ID: 400454
GTIN: 4046548071689
PITestop, E-STOP/contact block incl. surface mount housing, setconsisting of
E-STOP pushbutton illuminated with E-STOP symbol and logo and contactblock
2 N/C, with M12 connection 5-pin.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA EAC (Eurasian) TÜV |
| Self-monitored | yes |
| Lamp | LED |
| Lamp colour | yellow |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 12 - 30 V |
| Type of supply voltage U1 | AC/DC |
| Min. contact current | 1 mA |
Emergency stop
| Switch cap. E-STOP to standard | EN 60947-5-1 |
| Contact material E-STOP | AgNi |
Environmental data
| Ambient temperature | -25 - 55 °C |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Connection terminal | M12 |
| Height dimension | 103 mm |
| Width dimension | 72 mm |
| Depth dimension | 85 mm |
| Diameter | 55 mm |
| Net weight | 212 g |
| Gross weight | 250 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 6c |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371244 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002034 |
| UNSPSC 25 | 46171620 |
| GTIN | 4046548071689 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85371098 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
