Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8176280","name":"PMC Expansion Card Profibus DP Slave","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267051","0010700226705180FA"]}
Actual product may vary
PMC Expansion Card Profibus DP Slave
Product ID: 8176280
GTIN: 4046548057935
Card can be used in PMCtendo DD5 & PMCprotego.
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA |
Technical data
PROFIBUS-DP interface
| Profibus type | Slave |
| Perm. PROFIB. statn. addresses | 1 ... 127d |
| Setting PROFIBUS station addr. | Software |
| Connector type Profibus inter. | 9-pin D-Sub female connector |
| Name PROFIBUS protocol | PPO Type 2 |
| PROFIBUS operating modes | AutoBaud |
| Name description file profib | prt_045d.gsd |
| PROFIBUS manufacturer ID | 045Dh |
Environmental data
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
Mechanical data
| Housing material front plate | Aluminium |
| Net weight | 90 g |
| Gross weight | 340 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023191 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC002025 |
| UNSPSC 25 | 39121021 |
| GTIN | 4046548057935 |
| Volume | 2.708 dm3 |
| Harmonized System Code | 85439000 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
