关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"8C000047","name":"PMC SI6A262R/EC 2x 25A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UG"]}
实际产品可能有所不同
PMC SI6A262R/EC 2x 25A
产品物料号: 8C000047
GTIN: 4046548100679
Multi-axis PMC SI6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 2x 25 A @ 4kHz / 2x 20 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 2x 17.3 KVA.
Without brake... 更多
逐步淘汰文章
Item
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Multi-axis PMC SI6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 2x 25 A @ 4kHz / 2x 20 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 2x 17.3 KVA. Without brake resistor. Option: Safety module SR6 (STO using terminals) and EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 2 x 25 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 2 x 20 A |
Safety function STO
| Safety function, technology | R=SR6: STO über Klemmen |
Power section
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
CPU
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
Inputs
| Number of digital inputs | 8 |
Environmental data
| Ambient temperature | 0 - 45 °C |
| Cooling type | Built-in fan |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Height dimension | 343 mm |
| Width dimension | 105 mm |
| Depth dimension | 286 mm |
| Net weight | 6290 g |
| Gross weight | 7470 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100679 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
可选的配件
PMC PS6A24 25A/10KW
8C000001
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 25 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 10kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A34 50A/20KW
8C000003
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 20kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A44 92A/50KW
8C000184
Supply module
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 50kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
必选的操作配件
PMC SI6A262 terminal set (R)
8C000045
Terminal set for drive controllers SI6A262R with STO using terminals
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.