Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8C000001","name":"PMC PS6A24 25A/10KW","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UG"]}
Actual product may vary
PMC PS6A24 25A/10KW
Product ID: 8C000001
GTIN: 4046548100112
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 25 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 10kW
Important information: T... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Supply module for PMC SI6 drive controller. Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal input current: 25 A. Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s. Nominal power 10kW Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage with phases |
3×400 VAC, +32/−50 %, 50/60 Hz
3×480 VAC, +10/−58 %, 50/60 Hz |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
Environmental data
| Ambient temperature | 0 - 45 °C |
| Cooling type | Built-in fan |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Height dimension | 343 mm |
| Width dimension | 45 mm |
| Depth dimension | 204 mm |
| Net weight | 2680 g |
| Gross weight | 4180 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100112 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PMC PS6A24 terminal set
8C000002
Terminal set for supply module PS6A24
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.