Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"8C000033","name":"PMC SI6A162Y/EC 2x 12A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UG"]}
Actual product may vary
PMC SI6A162Y/EC 2x 12A
Product ID: 8C000033
GTIN: 4046548100334
Multi-axis PMC SI6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 2x 12 A @ 4kHz / 2x 10 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 2x 8.3 KVA.
Without brake ... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Multi-axis PMC SI6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 2x 12 A @ 4kHz / 2x 10 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 2x 8.3 KVA. Without brake resistor. Option: Safety module SY6 (STO and SS1 using FSoE) and EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 2 x 12 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 2 x 10 A |
Safety function STO
| Safety function, technology | Y=SY6: mit STO, SS1 über FSoE |
Power section
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
CPU
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
Inputs
| Number of digital inputs | 8 |
Environmental data
| Ambient temperature | 0 - 45 °C |
| Cooling type | Built-in fan |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Height dimension | 343 mm |
| Width dimension | 65 mm |
| Depth dimension | 286 mm |
| Net weight | 4870 g |
| Gross weight | 6310 g |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548100334 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044085 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PMC PS6A24 25A/10KW
8C000001
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 25 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 10kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A34 50A/20KW
8C000003
Supply module for PMC SI6 drive controller.
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 20kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
PMC PS6A44 92A/50KW
8C000184
Supply module
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal input current: 50 A.
Maximum input current: 180% for 5s / 150% for 30s.
Nominal power 50kW
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
Obligatory accessories
PMC SI6A162 terminal set (Z/U/Y/X)
8C000030
Terminal set for drive controllers SI6A162Z, SI6A162U, SI6A162Y,
SI6A162X
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
