Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"773600","name":"PDP67 F 8DI ION","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002127078","0010200212720480NN"]}
Actual product may vary
PDP67 F 8DI ION
Product ID: 773600
GTIN: 4046548058901
Decentralised input module for PNOZmulti, protection type IP67,connection via
connection module, 8 safe digital inputs, 8 outputs configurable
as a standard, test pulse or 24 V.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed KOSHA TÜV |
| Application range | Standard/failsafe |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | supply |
| Supply voltage (V) |
24
24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 1.2 |
| Terminal V ind. loads off | -45 V |
| Permitted loads |
Resistive
Inductive Capacitive |
Inputs
| Number of inputs | 8 |
| Signal level at input at 0 | -3 - +5 VDC |
| DC voltage at input | 24 V |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
| Input type to EN 61131-2 | 1, 3 |
| Potential isolation input | No |
Semiconductor outputs
| Function of S/C output |
Test pulse output
24 VDC output Standard output |
| DC voltage at output | 24 V DC |
| Potential isolation of S/C O | No |
| S/C output short circuit proof | Yes |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
-30
60 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Briefly |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61000-4-8
EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Acc. shock to standard2 | |
| Clearance & creepage dist. to | IEC 60664-1 |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, housing | IP67 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Housing material |
PBT
Valox 855 |
| Housing material upper part | Valox 855 |
| Housing material label holder | PC |
| Connection terminal | M12 |
| Terminal style | screw interlocked |
| Height dimension | 133 |
| Width dimension | 60 |
| Depth dimension | 30 |
| Net weight | 250 |
| Gross weight | 270 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 % |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548058901 |
| Volume | 0.354 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSS67 Cable M8sf M12sm, 3m
380200
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 5m
380201
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 10m
380202
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 30m
380203
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 3m
380208
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 5m
380209
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 10m
380210
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 30m
380211
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 cable M12-5sf, M12-5sm, 20m
380220
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 3m
380250
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on connector straight M12, B-coded, cable length:3m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 5m
380251
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on connector straight M12, B-coded, cable length:5m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 10m
380252
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on connector straight M12, B-coded, cable length:10m
PSS67 Supply Cable IN sf, B, 3m
380256
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on open line end, B-coded, cable length: 3m
PSS67 Supply Cable IN sf, B, 5m
380257
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on open line end, B-coded, cable length: 5m
PSS67 Supply Cable IN sf, B, 10m
380258
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on open line end, B-coded, cable length: 10m
PSEN ma adapter
380300
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 4-pin, A-
coded on M12 male connector, black, angled, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 4× 0.34 mm², black, to connect the sensors PSENmag
(safety switch)/PIT en1.0 (enabling switch) to PSS67 and PDP67.
PSEN cs adapter
380301
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 8-pin, A-
coded on M12 male connector, black, angled, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 5× 0.25 mm², black, with shielding (wire mesh), to
connect a PSENcode sensor (coded safety switch) to
PSS67 and PDP67.
PSEN sl adapter
380325
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 8-pin, A-
coded on M12 male connector, black, straight, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 5× 0.25 mm², black, with shielding (wire mesh), to
connect a PSENslock sensor (safety gate monitoring) to
PSS67 and PDP67.
PDP67 cable M12-5sm, 3m
380705
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PDP67 cable M12-5sm, 10m
380706
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PDP67 cable M12-5sm, 20m
380707
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PDP67 cable M12-5sm, 30m
380708
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PDP67 cable M12-5sm, 5m
380709
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
Obligatory accessories
PSEN op cable axial M12 5-pole 30m
630297
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-5sf 20m
630298
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN op cable axial M12 5-pole 3m
630310
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN op cable axial M12 5-pole 5m
630311
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN op cable axial M12 5-pole 10m
630312
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m