Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"G9000005","name":"PES sensor board enable en","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0111","A0111B0248","00111002597206","0011100259720680SZ"]}
Actual product may vary
PES sensor board enable en
Product ID: G9000005
GTIN: 4046548094176
Pilz Education System, modular training system, operator terminal sensortechnology
II, with PITestop, PSENcode and PITenable, operator terminal labellingin
English, accompanying documents in English a... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Pilz Education System, modular training system, operator terminal sensortechnology II, with PITestop, PSENcode and PITenable, operator terminal labellingin English, accompanying documents in English and German.
General data
| Approval | CE |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 - 60 °C |
| Storage temperature standard |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 61131-2 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Height dimension | 399 mm |
| Width dimension | 297 mm |
| Depth dimension | 200 mm |
| Net weight | 2460 g |
| Gross weight | 2960 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27273890 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC002584 |
| UNSPSC 25 | 46211501 |
| GTIN | 4046548094176 |
| Volume | 53.596 dm3 |
| Harmonized System Code | 90230080 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PES test lead 4mm-bk
1S000003
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, black.
PES test lead 4mm-rd
1S000004
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, red.
PES test lead 4mm-bu
1S000005
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, blue.
PES test lead 4mm p-bk
1S000006
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m,
connection 4 mm, black.
PES test lead 4mm p-rd
1S000007
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m
,connection 4 mm, red.
PES test lead 4mm p-bu
1S000008
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m,
connection 4 mm, blue.
Suitable for
PES test lead 4mm-bk
1S000003
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, black.
PES test lead 4mm-rd
1S000004
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, red.
PES test lead 4mm-bu
1S000005
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, length 1 m, connection 4 mm, blue.
PES test lead 4mm p-bk
1S000006
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m,
connection 4 mm, black.
PES test lead 4mm p-rd
1S000007
Pilz Education System, modular training system, highly flexible
connection cable, with insulated safety connectors, length 1 m
,connection 4 mm, red.
