关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"750124","name":"PNOZ s4.1 24VDC 3 n/o 1 n/c","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007003","0010000200700380G9"]}
实际产品可能有所不同
PNOZ s4.1 24VDC 3 n/o 1 n/c
产品物料号: 750124
GTIN: 4046548054217
PNOZsigma safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring
with/without detection of shorts across contacts, manual/automatic
start, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB = 24 V DC, width: 22.5 mm,
plu... 更多
单元
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
PNOZsigma safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring with/without detection of shorts across contacts, manual/automatic start, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB = 24 V DC, width: 22.5 mm, plug-in screw terminals, monitoring of E-STOP, safety gates, light curtain, furnaces in accordance with EN 50156-1.
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed KOSHA TÜV EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 2.5 W |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
半导体输出
| Number of semicond. outputs | 1 |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
继电器输出
| Relay contact material | AgCuNi |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 0.6 A |
| Max. current AC1 safety cont. | 1.5 A |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G.U. (same polarity) |
| Max. current DC1 safety cont. | 4 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
环境数据
| Terminal protection type | |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Protection type, mounting | |
| Overvoltage category | III / II |
| Protection type, housing | IP40 |
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| Ambient temperature | -10 °C |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
机械数据
| Mounting position | any |
| Terminal style | plug-in |
| Housing material lower section | PC |
| Gross weight | 200 g |
| Housing material upper part | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Net weight | 190 g |
| Depth dimension | 120 mm |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 12 AWG |
| Width dimension | 22.5 mm |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Height dimension | 98 mm |
环境
| SCIP entry available | yes |
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
34
7a 7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| Volume | 0.324 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548054217 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
