Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"329302","name":"PSS u2 PS1 -R","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002097088","0010200209708880JN"]}
Actual product may vary
PSS u2 PS1 -R
Product ID: 329302
GTIN: 4046548106374
Supply voltage module for PSS u2 head module for connecting module
supply and periphery supply, connection for functional earth,
potential isolation, for increased environmental requirements andrailwa... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Supply voltage module for PSS u2 head module for connecting module supply and periphery supply, connection for functional earth, potential isolation, for increased environmental requirements andrailway applications
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed |
| Application range | Standard |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | Module Supply |
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 31 |
| Purpose of U2 | Periphery Supply |
| Supply voltage U2 | 24 |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance of U2 | -30 %/+25 % |
| Potential isolation U2 | ja |
Environmental data
| App. site standard1 railway | EN 50125-3 |
| App. site to standard1 railway | Abstand mind. 1m vom Gleis |
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN IEC 60068-2-14 EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -40 |
| UL spec. ambient temperature | UL 61010 |
| Ambient temp. with UL | -40 - 60 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 95 % r. F. bei 40 °C |
| Condensation permitted? | EN 60068-2-30 |
| Perm. operating height ASL | 5000 m |
| EMC to standard ... |
EN 12015
EN 12016 EN IEC 61000-6-2 EN 50121-4 EN 298 EN 61000-6-7 EN IEC 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) EN 50156-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Broad band noise to | EN 60068-2-64 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Acc. shock to standard2 | 100 m/s² |
| Clearance & creepage dist.to 2 |
EN 81-20
EN 50156-1 |
| Overvoltage category 2 | III |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type | IP20 |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | UB und Periphery Supply |
| Type of potential isolation 1 | Funktionsisolierung |
| Potential isolation 2 between | UB und Module Supply |
| Type of potential isolation 2 | Funktionsisolierung |
| Potential isolation 3 between | Periphery und Module Supply |
| Type of potential isolation 3 | Funktionsisolierung |
Mechanical data
| Housing material | PC |
| Connection terminal | Federkraftklemme |
| Terminal style | steckbar |
| Height dimension | 109.3 |
| Width dimension | 31.3 |
| Depth dimension | 95.40000000000001 |
| Net weight | 138 |
| Gross weight | 147 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242611 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC002583 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548106374 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85044095 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Installation accessories
PSS u2 T 8 (1 pc.)
328840
PSS u2, accessories, terminal block, for electronic modules, 8-pin,
spring-loaded connection, protective coding element PSS u2 A CE Tavailable for
terminal block, PU 1 piece.
PSS u2 T 8 (10 pcs.)
328841
PSS u2, accessories, terminal block, for electronic modules, 8-pin,
spring-loaded connection, protective coding element PSS u2 A CE Tavailable for
terminal block, PU 10 piece.
PSS u2 A LC E1 (10 pcs.)
328910
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, short
version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC E2 (10 pcs.)
328911
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, long
version, 103 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LA E1 (10 pcs.)
328913
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, short version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4sheets.
PSS u2 A LA E2 (10 pcs.)
328914
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, long version, 103 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4 sheets.
Optional accessories
PSS u2 A LC E1 (10 pcs.)
328910
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, short
version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC E2 (10 pcs.)
328911
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, long
version, 103 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LA E1 (10 pcs.)
328913
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, short version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4sheets.
PSS u2 A LA E2 (10 pcs.)
328914
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, long version, 103 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4 sheets.
