Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"513120","name":"PSEN 2.2-20 / 1 actuator","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217045","0010600221704580GH"]}
Actual product may vary
PSEN 2.2-20 / 1 actuator
Product ID: 513120
GTIN: 4046548003406
Actuator for magnetic safety switch, cylindrical design,
Mxx, IP67, operating distance depending on the actuator 8/12 mm, PU = 1
actuator.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
| unit type | Actuator |
Technical data
Environmental data
| ATEX category | II 3GD EEx nC IIC T6 |
| Ambient temperature | -25 °C |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing |
IP65
IP67 |
Mechanical data
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 36 mm |
| Width dimension | 26 mm |
| Depth dimension | 13 mm |
| Net weight | 19 g |
| Gross weight | 21 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274002 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC001487 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548003406 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
