Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"505223","name":"PSEN 1.2p-23/PSEN 1.2-20/8mm/ATEX/ 1unit","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217045","0010600221704580GI"]}
Actual product may vary
PSEN 1.2p-23/PSEN 1.2-20/8mm/ATEX/ 1unit
Product ID: 505223
GTIN: 4046548003444
磁性安全开关PSENmag,带安全开关和
圆形执行器,ATEX证书,4引脚M8插入式连接器,包括 磁性电缆1对
CABLE/M8/CLIP,用于固定1个M8插件连接器
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed ATEX electrosuisse EAC (Eurasian) TÜV |
| Sensor principle | magnetic |
| 编码级别达到ISO 14119 | 低 |
| 接近开关在故障条件下的性能符合EN*60947-5-3 | PDDB |
| 适合串联 | 否 |
| 单元类型 | 单位 |
技术数据
电气数据
| 供电电压 (V) | 24 V |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 切换电压 | 24 V |
Environmental data
| ATEX类别粉尘 | II 3D Ex MC tc IIIC T80°C |
| 气候适宜性标准 | IEC 60068-2-30 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 3 |
| ATEX 认证编号 | SEV 12 ATEX 0121 X |
| 湿度额定值 | 93 % r.h.40 °C |
| 保护类型,机壳 |
IP65
IP67 |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 2000 m |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60947-5-2 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 30 g |
| ATEX类别气体 | |
| EMC 达到标准 ... | EN 60947-5-3 |
| ATEX应用范围 X | X: -10°C ≤ ta ≤ +55°C |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -10 °C |
| 在工作高度为2000 m时的最高环境温度 | +55 °C |
| 在最高允许工作高度下的最高环境温度 |
Mechanical data
| 外壳上面部分材质 | PBT |
| 深度尺寸 | 42.7 mm |
| 净重 | 31 g |
| 高度尺寸 | 30 mm |
| 总重 | 63 g |
| 宽度尺寸 | 30 mm |
| 类型1执行机构 | PSEN 1.2-20 |
| 连接类型 | M8,4针公头 |
| 传感器可以嵌入式安装 | 是,黄色安装指南 |
Environment
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 不 |
| 符合REACh标准 | 不含任何 SVHC 物质 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27274401 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000026 |
| ETIM 引用功能 | EC002544 |
| 卷宗 | 0 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548003444 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
Optional accessories
PSS67 Cable M8sf M12sm, 3m
380200
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M8af M12sm, 3m
380204
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M8af M12sm, 5m
380205
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M8af M12sm, 10m
380206
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M8af M12sm, 30m
380207
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSEN ma adapter
380300
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 4-pin, A-
coded on M12 male connector, black, angled, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 4× 0.34 mm², black, to connect the sensors PSENmag
(safety switch)/PIT en1.0 (enabling switch) to PSS67 and PDP67.
PSEN screw M4x16 10pcs
540310
One-way screws, one-way slot, M4x16, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN 1.1, PSEN 2.1, PSEN me1.x AS,
PSENme4.
CABLE/M8/CLIP
C1000080
Manipulation protection for plug-in connector and protection againstunintended
disconnection, for single use, 4 pieces for securing 4 M8
plug-in connectors
Obligatory accessories
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 2m
533110
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 2m
533111
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 2m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 5m
533120
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 5m
533121
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 10m
533130
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 10m
533131
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN Kabel Winkel/cable angleplug 30m
533140
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
angled M8, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN Kabel Gerade/cable straightplug 30m
533141
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on open line end, A-coded, cable length: 30m
