Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"750156","name":"PNOZ s6.1 48-240VACDC 3 n/o 1 n/c","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007003","0010000200700380G8"]}
Actual product may vary
PNOZ s6.1 48-240VACDC 3 n/o 1 n/c
Product ID: 750156
GTIN: 4046548045918
PNOZsigma 安全继电器 (独立) ,双手控制继电器,
输入:每个按钮配1 N/O, 1 N/C,输出:3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB =48 - 240,UB = 48 - 240
V AC/DC,宽度:22.5 mm ,插入式螺钉接线端子,
使用双手按钮进行同步监控。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed KOSHA TÜV EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| 双手装置的类型标准 | |
| 功率消耗DC | 3.5 W |
| 功率消耗AC | 7 VA |
| Supply voltage (V) | 48 - 240 V |
| Type of supply voltage U1 | AC/DC |
| Max. device circuit breaker | Max. conductor cross section |
| Type of two-hand device | III A |
Inputs
| 输入的数量 | 2 |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 1 |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Relay outputs
| AC15安全控制电压 | 230 V |
| 继电器的其他触点规格 | + 0.2 µm Au |
| AC1安全控制电压 | 240 V |
| DC1安全控制电压 | 24 V |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Max. current AC1 safety cont. | 6 A |
| Max. current DC1 safety cont. | 6 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G.U. (same polarity) |
| Relay contact material | AgCuNi |
Environmental data
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -10 - 55 °C |
| EMC 达到标准 ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| 总重 | 215 g |
| 净重 | 205 g |
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Housing material upper part | PC |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 12 AWG |
| Height dimension | 98 mm |
| Width dimension | 22.5 mm |
| Depth dimension | 120 mm |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 |
7a
7C i |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27371821 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000019 |
| ETIM 引用功能 | EC001452 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548045918 |
| Volume | 0.324 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ s Setscrew terminals 22,5mm
750004
Set of spare plug-in terminals, 4-pin in screw technology; PU = each 1piece
X1, X2, X3, X4.
PNOZ s terminator plug ( 10 pieces)
750010
Terminator PNOZsigma or PNOZsigma expansion, PU = 10 pieces.
