Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"751109","name":"PNOZ s9 C 24VDC 3 n/o t 1 n/c t","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007003","0010000200700380GC"]}
Actual product may vary
PNOZ s9 C 24VDC 3 n/o t 1 n/c t
Product ID: 751109
GTIN: 4046548025491
PNOZsigma安全继电器(独立式),输入:可以采用单通道
接线,输出:3 N/O, 1 N/C, (t = 0.04 - 300 s), UB = 24 V
DC,宽度:17.5 mm,可插拔弹簧夹持端子,触点块和
定时器继电器用于触点扩展,连接到
安全相关控制元件,或用于安全
计时功能(上电,回退,脉冲),涂层版本。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
CCC UKCA cULus Listed KOSHA TÜV EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 2 W |
Relay outputs
| Number of del. aux. contacts | 1 |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 6 A |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Max. current DC1 safety cont. | 6 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 5 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G.U. (same polarity) |
| Relay contact material | AgCuNi |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -10 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Times
| Selectable times |
0.8
s 0.7 s 0.4 s 0.3 s 0.2 s 15 s 2.5 s 1.5 s 25 s 35 s 0.5 s 0.6 s 7 s 6 s 3 s 5 s 4 s 210 s 150 s 0.1 s 0.04 s 8 s 90 s 80 s 60 s 50 s 20 s 30 s 40 s 16 s 1 s 2 s 70 s 100 s 120 s 140 s 200 s 300 s 160 s 180 s 3.5 s 14 s 240 s 12 s 10 s |
| Tolerance Tv | +/-1 % + +/-20 ms |
| Repetition accuracy | +/-1 % + +/-20 ms |
| Tolerance in event of error | +/-15 % + +/-20 ms |
| Min. delay time formula | tv - 15 % - 20 ms |
| Max. delay time formula | tv + 15 % + 20 ms |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Housing material upper part | PC |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 100 mm |
| Width dimension | 17.5 mm |
| Depth dimension | 120 mm |
| Net weight | 175 g |
| Gross weight | 185 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548025491 |
| Volume | 0.360 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ s connector (10 pieces)
750020
Connector for connecting a PNOZsigma base unit to a PNOZsigma
expansion module, PU = 10 pcs.
PNOZ s Setspring loaded terminals 17,5mm
751003
Set of spare plug-in terminals, spring force technology, PU = each 1piece X1,
X2, X3, X4, 3-pin, for 17.5 mm housing.
